Rząd chce opodatkować kable? To kiepski sposób na cyfryzację kraju

22-01-2014, 15:34

Kable umieszczone w kanalizacji nie są opodatkowane tak jak inne nieruchomości. To się może zmienić, a wówczas podmioty inwestujące w nowe sieci zderzą się z nieoczekiwanymi wydatkami, co raczej nie pobudzi rozwoju sieci w Polsce. Aktualizacja: Zespół ds. finansów publicznych KWRiST wypowiedział się negatywnie o tym pomyśle.

Dwa tygodnie temu rząd przyjął kilka dokumentów istotnych dla informatyzacji, w tym Narodowy Plan Szerokopasmowy. Mogło się nam wówczas wydawać, że rząd ma bardzo poważne podejście do e-usług, cyfryzacji, że będzie stymulował budowę nowych sieci itd.

Podatek od nieruchomości vs internet

Niestety działania rządu mogą być wewnętrznie sprzeczne. Z jednej strony przyjmuje on  Narodowy Plan Szerokopasmowy, z drugiej strony Ministerstwo Finansów myśli nad znowelizowaniem ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw. Ta nowelizacja może sprawić, że kable umieszczone w kanalizacji zostaną objęte podatkiem od nieruchomości.

Z oficjalnych komunikatów wynika, że kwestia ta ma być rozpatrywana dzisiaj przez Zespół Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W budżetach tego nie planowano

Mowa o nałożeniu nowych zobowiązań finansowych na podmioty, które już teraz inwestują w sieci. Oczywiście będzie to miało wpływ na działalność tych podmiotów, a więc pośrednio musi wpłynąć na ceny internetu oraz powodzenie niektórych inwestycji.

- W wieloletnich prognozach finansowych, przy szacowaniu kosztów realizacji projektów i utrzymania infrastruktury, ani samorządy wojewódzkie ani przedsiębiorcy nie brali pod uwagę tego rodzaju obciążeń. Wprowadzenie opodatkowania kabli będzie mieć negatywne skutki dla utrzymania budowanej infrastruktury z powodu braku odpowiednich środków w planowanych na ten cel budżetach - zauważyła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w liście z dnia 8 stycznia, jaki trafił w związku z tą sprawą do ministra cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego.

W tej sprawie wystąpiły również inne organizacje, m.in. Konfederacja Lewiatan.

Sonda
Czy opodatkowanie kabli to dobry pomysł?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

- Wprowadzenie opodatkowania kabli będzie mieć negatywne skutki dla utrzymania budowanej infrastruktury telekomunikacyjnej (...) Trudno je pogodzić z przyjętym przez rząd Narodowym Planem Szerokopasmowym, w którym jest mowa o konieczności znoszenia barier dla rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, między innymi poprzez tworzenie zachęt dla tego typu projektów - mówił Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Obie organizacje poprosiły o skierowanie projektu ustawy samorządowej równolegle do Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego w celu uzupełnienia ostatecznej opinii o "szerokie tło przyszłości inwestycji i rozwoju internetu w Polsce".

Aktualizacja

Jak wynika z informacji podanych na Twitterze przez Annę Streżyńską, byłą szefową UKE, Zespół Finansów Publicznych KWRiST opowiedział się przeciwko opodatkowaniu kabli. Streżyńska podziękowała m.in. Rafałowi Trzaskowskiemu (ministrowi cyfryzacji) za dzisiejsze stanowisko w tej sprawie.

Czytaj także: ePUAP zaczął ten rok awariami. Chluba informatyzacji jakby się zacina


  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.