Rysowane hasła coraz bliżej

05-11-2007, 09:36

Korzystając z różnych usług musimy zapamiętać coraz więcej haseł. Ciągi znaków nie są jednak tym, co ludzka pamięć lubi najbardziej. Lekarstwem na ten problem mogą okazać się hasła w postaci rysunków. Technologia ich tworzenia i rozpoznawania została ostatnio ulepszona przez naukowców z Newcastle University.

Problemy z zapamiętywaniem wielu haseł najczęściej prowadzą do złych nawyków. Według ubiegłorocznych badań ITU 41% użytkowników korzysta z tylko jednego hasła, a nieco więcej (45%) z kilku "dyżurnych" haseł. Użytkownicy często stosują też hasła łatwo przewidywalne (imię żony, miejsce zamieszkania itd.). Niestety to wszystko ułatwia kradzież.

Technologia o nazwie Draw a Secret (DAS) może stanowić rozwiązanie tego problemu. Ludzie łatwo zapamiętują obrazy i hasłem mogłyby być po prostu odręcznie wykonane rysunki. Problem w tym, że nie zawsze udaje się taki rysunek dokładnie powtórzyć przy logowaniu.

Ulepszoną wersję technologii DAS o nazwie QDAS (Qualitative Draw-A-Secret) zaprezentowali naukowcy z Newcastle. Nowość w ich rozwiązaniu polega na zastosowaniu "elastycznej" siatki, która służy do analizy rysunku. Komórki takiej siatki mogą mieć różną wielkość i w każdej komórce ujęta jest zmiana kierunku ruchu pióra. Wielkość komórki nie może być mniejsza niż określone minimum, aby użytkownik mógł tę komórkę zobaczyć.

Dane kodowane w taki sposób pozwalają na pewien margines błędu, a jednocześnie chronią przed kradzieżą hasła. Naukowcy z Newcastle potwierdzili to w swoich badaniach. Sprawdzili oni czy studenci będą w stanie ustawić hasło i powtórzyć je przy logowaniu. Wszyscy badani użytkownicy QDAS zrobili to z powodzeniem. Wśród 10 badanych użytkowników starszego systemu DAS jedna osoba nie poradziła sobie z zadaniem.

O wiele wyraźniejsze wyniki otrzymano przy badaniach dotyczących kradzieży haseł. W przypadku systemu QDAS żaden z badanych nie był w stanie "ukraść" hasła, które wcześniej obejrzał na filmie wideo. W przypadku systemu DAS aż 7 z 10 badanych osób odtworzyło ujrzane wcześniej hasło.

Technologia QDAS nie znajdzie szybko zastosowania w przypadku komputerów, ale może być nadzieją dla użytkowników PDA i smartphone'ów, w których ekrany dotykowe są coraz popularniejsze.

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031