Rynek IT bezpieczniejszy i dojrzalszy

04-01-2006, 10:06

Rynek technologii informatycznych powoli dojrzewa, co widać po wynikach giełdowych. Na co dzień jesteśmy informowani o sensacyjnych osiągnięciach firm takich jak Google i Apple, ale jeśli popatrzeć na rynek całościowo, widzimy wolniejszy, ale bardziej stabilny wzrost.

W roku 2005 wzrost indeksu NASDAQ Composite, na którym notowanych jest wiele firm związanych z technologiami IT, wyniósł 1,8%. Standard & Poor's 500 Index zanotował wzrost na poziomie 3,4%.

Analitycy uważają, że takie wyniki oznaczają dojrzewanie rynku IT. Teraz będzie on serwował inwestorom mniej niespodzianek, zarówno tych miłych jak i przykrych.

Obraz stabilizującego się rynku IT jest jeszcze czasem przyćmiewany przez firmy, które dzięki swoim innowacjom gwałtownie wybiły się do góry. Przykładem jest Apple, którego giełdowe szaleństwa zainicjowało wprowadzenie na rynek odtwarzaczy iPod. Od tego czasu średni roczny wzrost zysków firmy wynosi 29%(!)

Dla porównania średni wzrost wartości akcji IBM od roku 1999 wynosi zaledwie 2,1%, przy czym w ubiegłym roku odnotowano gwałtowny spadek o 16 procent. Z kolei Dell, największy dostawca komputerów osobistych, jeszcze do niedawna notował kwartalny wzrost o 16-18%. Teraz zwolnił i przewiduje wzrost w okolicach 9-11%. Szefowie firmy twierdzą, że to "bardzo zdrowy wzrost" dla przedsiębiorstwa tego rozmiaru.

W okresie technologicznego boomu pod koniec lat 90-tych, firmy związane z technologami informatycznymi mogły znacznie zyskiwać w ciągu jednego dnia, ale np. po tygodniu przychodziło załamanie wartości ich akcji. Inwestowali w nie głównie giełdowi ryzykanci. Teraz powinno się to zmieniać.

Następny artykuł » zamknij

Filmy raczej na Blu-Ray

Źródło: Yahoo
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy