Ruszyła Platforma Transferu Technologii. Ma ułatwić kojarzenie dawców z biorcami technologii

redakcja 01-06-2015, 16:32

Platforma Transferu Technologii (PTT) jest oparta na modelu otwartych innowacji. Mogą z niej korzystać wynalazcy, jednostki naukowe, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże firmy. Dostęp do zasobów platformy jest bezpłatny.

Za uruchomienie PTT odpowiada Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która będzie zapewniać każdemu użytkownikowi usługi doradcze oraz profesjonalną pomoc przy wprowadzaniu ofert do baz Platformy.

Dzięki Platformie dawca ma zyskać efektywne narzędzie prezentacji swojej technologii pozwalające nawiązać współpracę z chętnymi do jej komercjalizacji. Biorca technologii ma otrzymać z kolei bezpośredni dostęp do innowacyjnych rozwiązań. Istotną cechą Platformy ma być także możliwość zgłoszenia za jej pośrednictwem zapotrzebowania na dany rodzaj technologii.

- Platforma Transferu Technologii to unikalny instrument, którego dotąd brakowało na polskim rynku. Będzie gromadził zasoby firm, które chcą udostępnić swoje innowacyjne rozwiązania oraz informacje o potrzebach podmiotów, które są zainteresowane ich pozyskaniem. Mechanizm wyszukiwania ułatwi kojarzenie dawców z biorcami technologii. To pierwszy krok do udanej wymiany wiedzy między firmami, a także między firmami a światem nauki, które często w Polsce działają obok siebie –tłumaczy  Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

ARP planuje także pozyskać 120 mln zł z funduszy unijnych na rozwój PTT. Większość tych środków zostanie przeznaczona na dofinansowanie zakupu technologii i usług doradczych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Obecnie PTT oferuje ponad 500 rozwiązań technologicznych z 12 branż: medycyna, biotechnologia i farmacja, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, ochrona środowiska, branża drzewno-papiernicza, chemia, branża elektromaszynowa, branża spożywcza, budownictwo, opakowania i poligrafia, telekomunikacja/TCI. Na PTT są już m.in. KGHM, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Grupa Energetyczna, Enea i Lotos.

- Już w chwili inauguracji Platformy mamy 500 wpisów. To efekt ciężkiej pracy całej Spółki od listopada 2014 r., kiedy została przyjęta nowa Strategia. Od tego czasu pracownicy ARP odbyli setki spotkań z przedsiębiorcami, instytucjami, ekspertami, aby jak najlepiej dostosować PTT do ich potrzeb. Dzięki temu mamy unikalne na rynku narzędzie do komercjalizacji innowacji – mówi prezes Magaczewska. Każdego dnia do PTT dołącza coraz więcej instytutów naukowych i przedsiębiorców. – Platformą zainteresowane są mikro, małe i średnie firmy, na narodowych czempionach kończąc – dodaje prezes Magaczewska.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero - holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl


Źródło: informacja prasowa
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031