Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ruszył konkurs fotograficzny WikiWakacje

22-07-2016, 19:55

Przesyłając zdjęcia polskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, można wziąć udział w walce o atrakcyjne nagrody. Przesłane na konkurs fotografie wzbogacą zasoby multimedialne dostępne na wolnych licencjach w serwisie Wikimedia Commons, z którego korzystają m.in. wszystkie wersje językowe Wikipedii na całym świecie. Konkurs potrwa do 31 sierpnia. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a partnerem PTTK.

W konkursie brać mogą udział zdjęcia zabytków, obszarów chronionych przyrodniczo (w tym parków narodowych i rezerwatów przyrody), dzieł sztuki wystawionych w miejscach publicznych oraz obiektów małej architektury o walorze historycznym (a więc starszych niż 50 lat). Wszystkie zdjęcia muszą być udostępnione na wolnych licencjach, dzięki czemu będą mogły być bezpłatnie wykorzystywane również poza Wikipedią, np. do celów edukacyjnych lub do promocji naszego kraju. Spośród nagrodzonych zdjęć jury wybierze trzy najlepsze w kategorii ogólnej oraz po trzy w każdej z kategorii tematycznych: zabytki i obiekty małej architektury, szerokie plany przyrodnicze i parkowe oraz pomniki przyrody i inne obiekty naturalne. Łączna pula nagród wynosi ponad 7000 złotych.

Wikiwakacje to nie pierwszy konkurs fotograficzny związany z Wikipedią. W pewnym sensie jest on kontynuacją organizowanych na całym świecie (w tym w Polsce) konkursów Wiki lubi zabytki (największy konkurs fotograficzny świata - wpisany do Księgi Guinnessa) i Wiki lubi przyrodę. Dzięki nim, jak dotąd, udało się zebrać łącznie ponad 100 000 fotografii polskich zabytków i polskiej natury. W tym roku oba konkursy połączono w jeden, by wykorzystać czas wakacji, gdy Polacy i tak podróżują po kraju, a często ich amatorskie (i nie tylko) fotografie mają olbrzymią wartość, zarówno ilustracyjną, jak i artystyczną. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest udostępnienie fotografii na wolnej licencji w serwisie Wikimedia Commons, skąd każdy człowiek na Ziemi może je pobrać i wykorzystać do ilustrowania haseł Wikipedii, ale też do dowolnego innego celu.

Partnerem tegorocznego konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), największe i najstarsze polskie stowarzyszenie grupujące turystów i krajoznawców. Dla PTTK udział w konkursie jest jednym z elementów trwającego właśnie Roku Krajoznawstwa Polskiego, zorganizowanego z okazji 110 rocznicy powstania swojego poprzednika, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, pierwszej organizacji promującej turystykę na ziemiach polskich.

Jak dołączyć do konkursu?

W jaki sposób dołączyć do konkursu? Wystarczy na jego stronie internetowej kliknąć w przycisk „Prześlij zdjęcia”. Strona wyświetli interaktywną mapę, na której należy zaznaczyć właściwy zabytek lub pomnik natury, a następnie wybrać plik lub pliki do przesłania. Większość pól w formularzu przesyłania plików zostanie wstępnie wypełnione, więc cała procedura zajmuje mniej niż minutę. Wszystkie już przesłane zdjęcia można będzie oglądać na tej stronie.

Wykorzystanie zdjęć (FAQ)

  • Czy mogę skorzystać z tych zdjęć? Za darmo?
    • Oczywiście że tak, zupełnie za darmo, bez pytania kogokolwiek o zgodę. Wystarczy że podpiszesz je tak, jak wymaga tego licencja, na jakiej zostały udostępnione światu.
  • Jak podpisywać zdjęcia z Wikimedia Commons?
    • Najprościej: otwórz stronę z opisem pliku w Wikimedia Commons (na przykład to urocze zdjęcie ziewającego makaka, miejsce ósme w konkursie na grafikę roku 2015). Obok zdjęcia znajdziesz ikonę „Wykorzystaj ten plik”. Po jej kliknięciu otworzy się okienko z kilkoma przykładowymi gotowymi podpisami, wystarczy je skopiować. W takim podpisie idealnym znajdują się informacje o: tytule, autorze, źródle i licencji. W tym wypadku podpisy automatyczne wyglądają tak:
      • Autor: Daisuke Tashiro (Flickr) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], Wikimedia Commons
      • Daisuke Tashiro (Flickr), CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
    • Jeśli wolisz stworzyć własny podpis, pod zdjęciem znajdziesz informacje o licencji i o wymaganym przez twórcę uznaniu jego autorstwa (czyli sposobie, w jaki autor zażyczył sobie, aby go podpisać). Podpisz fotografię w taki sposób, by w podpisie znalazła się informacja o autorze i o licencji (wymaga tego nie tylko sama licencja, ale i polskie prawo autorskie).
  • Czy muszę korzystać z gotowych podpisów?
    • Nie. Jeśli zdjęcia w Twojej publikacji podpisywane są na końcu, a nie pod samą grafiką, albo jeśli w podpisach autora od agencji czy licencji oddzielasz ukośnikiem a nie przecinkiem, zdjęcia z Wikimedia Commons podpisz tak samo jak inne. Możesz także podpisać je opisowo, na przykład tak:

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag zdjęciatag WikiWakacjetag Wikipediatag Wikimediatag konkursy