Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rusza Schengen SIS II - policyjny system informacyjny za 167 mln euro

09-04-2013, 14:08

System informacyjny Schengen drugiej generacji (SIS II) ułatwi policji m.in. odszukiwanie osób i przedmiotów w granicach Unii. Ta policyjna baza danych będzie teraz zawierać dane biometryczne i dodatkowe powiadomienia.

Dziennik Internautów kilkakrotnie pisał o systemie informacyjnym Schengen (SIS). Jest to baza danych z centralnym serwerem w Strasburgu, która pozwala sprawdzić, czy osoby lub przedmioty przekraczające granicę UE bądź już znajdujące się na jej terenie nie są poszukiwane, niejawnie nadzorowane lub czy nie dotyczy ich zakaz wstępu.

Dziś Komisja Europejska ogłosiła, że druga wersja systemu (SIS II) oficjalnie ruszyła. Polska policja już w 2007 roku rozpoczęła podłączanie się do tej drugiej wersji systemu.

SIS II był kosztowny. Na koniec lutego 2013 roku łączna kwota środków z budżetu, jakie Komisja przeznaczyła na projekt od roku 2002, wynosiła 167,7 mln euro.  Dane z systemu SIS 1+ zostaną przeniesione do systemu SIS II po zakończeniu etapu intensywnego monitorowania, który potrwa miesiąc. W tym okresie obydwa systemy będą działać równolegle.

SIS II - odciski palców, zdjęcia i nie tylko

SIS II oferuje więcej opcji, jak na przykład możliwość wprowadzania danych biometrycznych (odciski palców i zdjęcia). Jest wyposażony w nowe rodzaje powiadomień (np. o skradzionych samolotach, łodziach, kontenerach bądź środkach płatniczych). Oferuje też możliwość kojarzenia ze sobą różnych wpisów (np. dotyczących osoby i pojazdu).

Europejskie nakazy aresztowania są w systemie połączone bezpośrednio z informacjami o osobach poszukiwanych w celu aresztowania, wydania lub ekstradycji. To może znacznie przyśpieszać reakcję służb.

Ochrona danych a SIS II

Jednocześnie Komisja Europejska zapewnia, że SIS II spełnia surowe wymogi w zakresie ochrony danych. Dostęp do niego mają wyłącznie organy krajowe odpowiedzialne za kontrole graniczne, policja i organy celne, organy wymiaru sprawiedliwości, urzędy wydające wizy oraz zajmujące się rejestracją pojazdów.

Sonda
Czy Unii opłacało się wydać 167 mln euro na system SIS II?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Każdy obywatel ma prawo wglądu do swoich danych zarejestrowanych w systemie SIS II. Obywatelom przysługuje prawo do wniesienia sprawy do sądu o udostępnienie, skorygowanie lub usunięcie dotyczących nas informacji, jak również o uzyskanie informacji lub zadośćuczynienia w związku z dotyczącym nas wpisem. Skoordynowany nadzór nad systemem SIS II sprawować będą wspólnie organy krajowe oraz Europejski Inspektor Ochrony Danych.

Czytaj także: Policja odnosi sukcesy dzięki SIS


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *