Rusza pierwsza edycja akceleratora BIC Summer Start

05-08-2011, 18:17

16 sierpnia w Laboratorium BRAMA na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej rozpoczyna się BIC SUMMER START - sześciotygodniowy program inkubacji startupów. W inicjatywie weźmie udział 27 młodych przedsiębiorców, którzy będą pracować pod okiem mentorów i korzystać z intensywnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów. Program zakończy się prezentacją wyników przed inwestorami podczas Demo Day 19 października.

Godne podziwu jest to, że wielu młodych ludzi decyduje się na porzucenie bezpiecznego zatrudnienia, aby rozwijać własny, często ryzykowny biznes z nadzieją na spektakularny sukces – mówi Jakub Lebuda, pomysłodawca i organizator BIC Summer Start. Akcelerator BIC Summer Start (www.summerstart.pl) jest odpowiedzią na trend powstawania startupów w Polsce i jednocześnie brak wystarczającej ilości programów wspierających młodych przedsiębiorców. Oferuje to, czego brakuje dzisiejszym startupom: doświadczenie mentorów, miejsce do pracy i szansę na prezentację wyników inwestorom – dodaje Lebuda.

Młodzi ludzie coraz częściej wybierają samozatrudnienie jako formę zarabiania pieniędzy w odróżnieniu od pokolenia obecnych 30-latków, którzy decydowali się na karierę w korporacjach. Jednak mimo motywacji do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, nie zawsze mają wystarczającą wiedzę o biznesie oraz brak im doświadczenia w zakładaniu firmy – komentuje Jakub Lebuda. Będziemy wspierać 10 znakomitych zespołów i wierzę, że pod koniec września poznamy kilka młodych, dobrze rokujących przedsiębiorstw.

Igor Sawczuk, uczestnik programu BIC Summer Start, mówi: Ciężko znaleźć wymarzoną pracę na etat, znacznie łatwiej jest ten etat dla siebie stworzyć. Dlatego wielu moich rówieśników decyduje się, by zostać przedsiębiorcą. Najważniejsze to podążać za marzeniami, pomysły rodzą się naturalnie – dodaje.

Chęć posiadania własnego biznesu rozpoczyna się już na uczelni, studenci ostatnich lat często mają doświadczenie wyniesione z pracy w korporacji i pomysł na firmę. Stawiają jednak na to drugie – mówi Iga Grzegrzółka, od roku prowadząca program wspierania przedsiębiorczości na Politechnice Warszawskiej – Czasem jednak zapał, chęci i umiejętność programowania to za mało, gdy młodym przedsiębiorcom brak doświadczenia w biznesie.

Trudności, które zniechęcają młodych do samodzielnego startu w biznesie, to według badań MillwardBrown SMG/KRC m.in. skomplikowane podatki i przepisy rachunkowe (25,6 proc. odpowiedzi), nadmierna biurokracja (10,3 proc. odpowiedzi), duża konkurencja (9,9 proc. odpowiedzi) oraz trudności w uzyskaniu kredytu (6,9 proc. odpowiedzi). Są to silne argumenty przemawiające za organizacją akceleracyjnych wydarzeń wspierających rozwój pomysłów biznesowych i zapewniających szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia firmy.

Nie mam wątpliwości, że BIC Summer Start pojawia się we właściwym momencie – mówi Łukasz Jabłoński, Lider Projektów w akceleratorze 1410ventures (www.1410ventures.com) współpracującym z BIC Summer Start. Młode spółki potrzebują wsparcia w zakresie audytu technologicznego, analiz rynkowych, budowy koncepcji biznesowej oraz pozyskania finansowania. Zespoły doceniają bliski kontakt z doświadczonymi ekspertami, którzy pełniąc role mentorów, chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz kontaktami w branży. Nawiązane w ten sposób znajomości mają olbrzymią wartość i stanowią zalążek trwałych relacji biznesowych w przyszłości – komentuje Jabłoński.

BIC Summer Start odbędzie się w wakacje, między 16 sierpnia a 23 września. Wybrane w drodze selekcji zespoły projektowe otrzymają wsparcie od ok. 20 mentorów – doświadczonych przedsiębiorców – oraz przejdą cykl 11 szkoleń, które w sposób kompletny zbudują ich wiedzę na temat zakładania i prowadzenia firmy w początkowej fazie wzrostu. Inspiracją dla stworzenia BIC Summer Start były znakomite przykłady amerykańskich akceleratorów, m.in. Tech Stars czy Y-combinator.

BIC Summer Start organizowany jest w ramach programu wspierania przedsiębiorczości akademickiej BRAMA Innovation Camp prowadzonego w Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej od 2010 r. Szkolenia prowadzone w ramach BSS są otwarte i można się na nie zapisywać na stronie www.summer-start.evenea.pl.

>> Więcej o BIC Summer Start w DI

Przykłady innych przedsięwzięć mających formę akceleracyjną to Startup School odbywający się od 2009 r. oraz Gamma Rebels, który podobnie jak BSS rusza na dniach. Również od 2011 r. działa program Labstar organizowany przez Wirtualną Polskę, który oferuje wybranym firmom dofinansowanie w zamian za udziały w przedsięwzięciu. Startupy mogą też zostać zaprezentowane, współzawodniczyć w konkursach oraz często zdobyć nagrody finansowe na spotkaniach takich jak: Aula Polska, Pitch Rally oraz StartupFest w Warszawie, EastCamp w Białymstoku, Netcamp w Szczecinie, Spodek 2.0 w Katowicach, RadomIT w Radomiu, Olcamp w Olsztynie, Democamp oraz E-nnovation w Poznaniu.


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930