Ruch open hardware zjednoczy się w OSHWA?

18-04-2012, 12:28

Idea open source jest realizowana także przez projektantów sprzętu, ale wciąż nie mają oni organizacji, która skoordynowałaby ich wysiłki. Być może rolę tę spełni organizacja Open Source Hardware Association, która niedawno ogłosiła swój start.

Idea oprogramowania z otwartym kodem nadal nie wszystkich przekonuje, ale przychody Red Hata i 20 lat działalności Suse to świetne dowody na to, że liberalne podejście do własności intelektualnej nie przeszkadza budowaniu runku. 

A gdyby tak stworzyć otwarty sprzęt? Nie chodzi o oddawanie ludziom sprzętu za darmo, ale o to, by udostępnić na wolnych zasadach projekty różnych urządzeń, które potem mogliby wykorzystywać kolejni projektanci tworzący coraz to inne urządzenia. O takim sprzęcie od roku 2010 dyskutują uczestnicy konferencji Open Hardware Summit. Można też obserwować niezależne od tego inicjatywy, np. Facebook postanowił udostępnić otwarty projekt serwerowni. Inny przykład - fundacja Raspberry Pi budująca tani komputer dla dzieci również ma zamiar udostępnić swoje projekty na otwartych zasadach.

Za projekt będący symbolem open hardware uważa się mikrokontroler Arduino. Jego schemat sprzętowy jest rozpowszechniany na licencji Creative Commons Attribution Share-Alike 2.5.

Czytaj: Nowa licencja na otwarte projekty sprzętowe od CERN

Ruch otwartego sprzętu jakby istnieje, ale nie jest on skoordynowany. Aby zmienić ten stan rzeczy, grupa osób skupionych wokół konferencji Open Hardware Summit postanowiła stworzyć organizację non-profit pod nazwą Open Source Hardware Association (OSHWA). Ta organizacja ma skupić się na: edukacji w zakresie otwartego sprzętu, promowaniu otwartego sprzętu, zbieraniu informacji o otwartym sprzęcie i podejmowaniu różnych działań, które pomogą całemu ruchowi.

OSHWA już poinformowała o zorganizowaniu imprezy w Waszyngtonie, w czasie której otwarty sprzęt będzie prezentowany m.in. członkom kongresu. Udział w imprezie będzie darmowy, wystarczy rejestracja, a uczestnicy zobaczą otwarte projekty i będą mogli porozmawiać z twórcami.

Założyciele OSHWA wiedzą, że otwarte projekty sprzętu muszą nie tylko powstać. Konieczne będą odpowiednie rozwiązania prawne, aby zapewnić z jednej strony otwartość, z drugiej strony odporność na ataki prawne. Obecnie tworzenie otwartego sprzętu wydaje się dobrą zabawą dla entuzjastów technologii, ale może nadejść taki dzień, kiedy otwarty sprzęt będzie konkurował z produktami wielkich firm, a te firmy nie będą chciały łatwo oddać mu pola. 

Czytaj: Ubuntu TV - zobacz, jak ma wyglądać (wideo)


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy