Rozszerzona rzeczywistość interesuje Apple - wideo

29-05-2015, 13:50

Apple kupiła firmę Metaio, która stworzyła bardzo interesujące rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości. Warto zobaczyć projekty tej firmy, które mogą być jeszcze lepsze po połączeniu z technologiami Apple.

Rozszerzona rzeczywistość (AR), czyli nakładanie wirtualnych obrazów na to co widzimy, nabiera ostatnio rozpędu. Microsoft chce oferować ją przez HoloLens. Duże emocje wzbudza też tajemnicze rozwiązanie Magic Leap

Bardzo interesujące rozwiązania z zakresu rozszerzonej rzeczywistości tworzyła firma Metaio. Kilka dni temu zauważono, że wstrzymała ona udostępnianie swoich produktów. Domyślano się nawet, że Metaio została przejęta przez Google i spodziewano się, że będzie to ogłoszone na Google I/O. Prawda okazała się nieco inna. 

Apple przejmuje Metaio

Jak ustalił TechCrunch, Metaio została przejęta przez Apple. Na Twitterze opublikowano dokument, który mówiący o przekazaniu udziałów startupu do Apple. Sama firma Apple powiedziała o przejęciu to samo co zawsze. Apple czasem coś przejmuje i nie dyskutuje na ten temat. Kropka. 

Najlepiej jest zobaczyć pewne rozwiązania Metaio by zrozumieć, co mogło zainteresować firmę Apple. Film poniżej przedstawia rozwiąaanie AR opracowane z myślą o prezentowaniu samochodów. 

Inny film pokazuje rozwiązanie opracowane dla Ikea z myślą o urządzaniu domów.

Przy okazji informacji o przejęciu liczni komentatorzy przypomnieli sobie o patencie nr 8,957,835. Jest to patent firmy Apple dotyczy zakładanego na głowę urządzenia spinanego z urządzeniem przenośnym. Może się to kojarzyć z rozwiązaniem Gear VR do wirtualnej rzeczywistości, ale zgłaszając patent Apple najwyraźniej myślała o rzeczywistość rozszerzonej a nie wirtualnej. 

Rysunek z patentu Apple

Nie wiemy oczywiście czy Apple skorzysta ze swojego dawnego patentu. Pewne jest natomiast, że konkurenci będą badać możliwości takich urządzeń. Nawet na konferencji Google I/O przypomniano o projekcie Cardboard, który jest po prostu tekturową nakładką na smartfona umożliwiającą wykorzystanie go do VR lub AR. Google pochwaliła się, że stworzono już 500 aplikacji z myślą o Cardboard. 


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031