Różnice pomiędzy wypadkiem a kolizją

21-11-2017, 13:03

Zarówno wypadków jak i drobnych kolizji corocznie na polskich drogach niestety odbywa się bardzo dużo, bowiem niestety zbyt wielu kierowców po pierwszym wypadku czy kolizji nie potrafi wyciągnąć odpowiednich wniosków, dlatego też ponownie przydarza im się prędzej czy później uczestnictwo w takim zdarzeniu. Wypadek a kolizja to dwa, zupełnie inne zdarzenia, które w nieco inny sposób uregulowane są prawnie, dlatego też warto znać choćby podstawowe różnice pomiędzy tymi zdarzeniami.

wypadek

Kolizja jest zdarzeniem komunikacyjnym, w wyniku którego uszkodzeniu w mniejszym czy większym stopniu ulegają jedynie pojazdy lub tylko jeden z uczestników, jednak w stopniu, który w żaden sposób nie utrudni funkcjonowania jakiegokolwiek narządu ciała, a nabyte urazy nie trwają dłużej niż 7 dni. W wypadku zaistnienia kolizji, wszyscy kierowcy biorący w niej udział zobowiązani są do usunięcia pojazdów lub ich części z drogi w taki sposób, aby nie utrudniały one ruchu pozostałym pojazdom. W takim wypadku nie ma konieczności wzywania policji, jeśli wszyscy uczestnicy kolizji dojdą do porozumienia i wspólnie uda im się ustalić winnego zaistniałej sytuacji. Po porozumieniu wystarczy podpisać stosowne oświadczenie, w którym zawarte zostaną wszystkie dane winnego zaistniałej sytuacji.

Za wypadek drogowy polskie prawo uważa zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego nie tylko doszło do poważnego uszkodzenia pojazdów, ale również skutkiem zdarzenia była śmierć lub bardzo poważne uszkodzenie ciała osoby/ osób biorących udział w wypadku, trwające znacznie powyżej 7 dni. Kiedy tylko dojdzie do wypadku powinna jak najszybciej zostać zawiadomiona policja oraz służby ratunkowe. W wypadku drogowym w przeciwieństwie do kolizji pojazdy nie powinny być przesuwane w inne miejsce, nawet jeśli w pewnym stopniu zakłócają płynność ruchu. To znacznie ułatwi pracę policji, której łatwiej będzie wówczas ustalić odpowiedzialnego za zaistnienie wypadku drogowego. Niestety postępowanie uczestników w takiej sytuacji jest różne co często utrudnia działanie służb.

Warto zapamiętać, że okres przedawnienia ubiegania się o odszkodowanie w przypadku kolizji wynosi 3 lata, natomiast w wyniku wypadku czas ten wydłuża się do aż 20 lat.

Więcej o odszkodowaniach przeczytasz na stronie: https://www.odszkodowaniazoc.pl/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Sarota PR


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.