Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Coraz krótsze dni, niższe temperatury, chłodniejszy wiatr, częstsze opady i pochmurne niebo zamiast słońca sprawiają, że trudno cieszyć się jesienią. Dla niektórych oznacza to chęć zamknięcia się w czterech kątach pod kocem i jak najszybsze przemieszczanie się z miejsca na miejsce komunikacją miejską czy samochodem, aby jak najmniej czasu spędzić na dworze. Jesień bywa okresem spadku kondycji, kiedy częściej wybieramy przyjazną kanapę niż bieganie, siłownię albo jazdę na rowerze. Dlaczego jednak nie warto porzucać roweru w sezonie jesiennym?

yorkshire, pixabay

“Nie biegaj dzisiaj na dworze, cały się spocisz i przeziębisz!” - takie porady często słyszą pociechy od swoich rodziców. Tymczasem dorośli jesienią sami zaczynają unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, czy biegania, czy jazdy na rowerze. Tymczasem wystarczy proste przygotowanie roweru na jesienną szarugę oraz ubranie się odpowiednio - czy to na wycieczkę rowerową, czy na dojazd na rowerze do pracy - podpowiadają eksperci z portalu rowerowego jaki-rower.pl.

Rower jesienią - szansa na czerpanie pozytywną energię

Podczas wysiłku fizycznego w organizmie powstają endorfiny - hormony szczęścia. To między innymi dlatego ludzie po treningu dowolnego rodzaju mają lepszy humor i czują się mniej zestresowani niż przed treningiem. Jesień to pora pogarszającego się poczucia humoru, dlatego warto znaleźć sobie zajęcie, które pomaga się zrelaksować, oczyścić umysł ze stresujących myśli i przy okazji dotlenić.

Rower a jesień - ruch dla zdrowia

Codzienna jazda na rowerze dostarcza Twojemu ciału dawki ruchu, która jest tym bardziej pożądana, im więcej siedzisz w ciągu dnia, na przykład w czasie pracy biurowej. Regularny wysiłek fizyczny jest bardzo ważny: poprawia wydolność, aktywizuje mięśnie, zapobiega chorobom - zarówno przewlekłym, długotrwałym, jak i krótkiemu przeziębieniu czy grypie. Jeśli systematycznie zażywasz ruchu na powietrzu, a nie przebywasz tylko w ciepłych, klimatyzowanych pomieszczeniach, ryzyko złapania choroby w sezonie typowo grypowym jest znacznie mniejsze.

Jeśli ponadto chcesz rozwijać się podczas jazdy na rowerze jesienią, oprócz codziennych dojazdów do pracy do rowerowego planu wypadałoby dodać weekendowe wycieczki czy treningi na rowerze, na przykład w formie interwałów, czyli zmiennego tempa jazdy w określonych, powtarzających się odcinkach. O ile w spokojnym tempie dojedziesz rano do pracy na przykład w ciągu kwadransa, nie spocisz się i nie będziesz musiał brać od razu rozgrzewającego prysznicu, o tyle na treningi rowerowe warto odpowiednio się przygotować, aby były naprawdę przyjemne.

Rower na jesień - jak się ubrać, aby się nie przeziębić?

Jazda na rowerze jesienią może hartować, pod warunkiem, że odpowiednio się ubierasz. Nie powinieneś wystawiać swojego organizmu ani na przewianie, ani na przegrzanie. Te dwa najczęściej popełniane błędy doprowadzają do przeziębienia i zniechęcenia do jazdy na rowerze jesienią. Tymczasem aktywność rowerowa może Cię hartować - wystarczy wiedzieć, jak się ubrać na rower jesienią.

Po pierwsze - zakup przynajmniej po 1 sztuce odzieży termoaktywnej na rower, która pomaga odprowadzać nadmiar potu na zewnątrz, pozostawiając suche ciało. Na pewno wiesz, że bawełna jest miłym w dotyku i przewiewnym materiałem, ale pod wpływem potu nasiąka nim i nieprzyjemnie klei się do skóry. Nie chroni też dobrze przed wiatrem, łatwo więc o owianie.

Po drugie - ubieraj się na cebulkę tak, aby móc włożyć zbędną warstwę - bluzę czy kurtkę - do bagażnika. Po trzecie - pamiętaj o ochronie głowy i uszu. Może być to termoaktywna czapka albo wielofunkcyjna chusta.

Po czwarte - nie zapominaj o rękawiczkach z długimi palcami. Nawet jeśli w czasie wyjazdu z domu na dworze jest co najmniej 15 stopni, nie wiesz, jak zmieni się pogoda po kilku godzinach, kiedy będziesz nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Jeżeli kiedykolwiek zmarzły Ci palce zimą, wiesz, jakie to nieprzyjemne uczucie lodowatych rąk.

Po piąte - ubieraj długie, termoaktywne skarpety, zasłaniające kostki. Jeżeli masz ochotę, na kostki możesz ubrać ocieplane ochraniacze, kiedy temperatura będzie niższa niż na przykład 10 stopni. Jeśli planujesz wyjazdy także w czasie opadów i to daleko od domu, zainwestuj w buty zimowe na rower. To co prawda spory wydatek, ale jednorazowy na długi czas, a także zapobiegający przeziębieniom wskutek dostania się wody do środka buta.

Jazda na rowerze jesienią - jak się przygotować?

Jesienią o wiele szybciej zapada zmrok. Nawet się nie obejrzysz, a już będzie ciemno, dlatego pamiętaj, aby oprócz obowiązkowego oświetlenia mieć na sobie kilka elementów odblaskowych: zarówno na plecaku, jak i na ramieniu czy nodze. Możesz kupić także odzież termoaktywną w bardzo jasnych kolorach, lepiej widocznych w ciemnościach. Warto także wyposażyć się w czołówkę - przeczytaj, z jakiej mocy światła mogą korzystać rowerzyści tak, aby nie było oślepiające dla osoby znajdującej się przed rowerzystą. Jeżeli nawierzchnia, po której jeździsz, jest śliska wskutek opadów deszczu, pamiętaj, aby nie szarżować na rowerze z prędkością tak jak zwykle, jeżeli lubisz szybką jazdę.

 

Przed wyjściem na rower jesienią posmaruj twarz i usta tłustym kremem, który zapewnia dobre nawilżenie skórze i będzie chronił ją przed zimnem. Spękana, przesuszona i zaczerwieniona skóra to nic przyjemnego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E




Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy