Roboty zaczynają łapać równowagę

28-02-2007, 11:14

Roboty osiągnęły kolejny przełom w dziedzinie poruszania się, albo raczej naśladowania ludzkiego chodu. Firma Anybots Inc. przedstawiła humanoida, który potrafi balansować swoim "ciałem" podobnie jak ludzie, i nie korzysta z zaprogramowanej wcześniej metody poruszania się. Może to być pierwszy krok do skutecznego poruszania sie robotów po miękkim lub nierównym gruncie.

Ostatnim modelem robota, który dokonał przełomu w dziedzinie poruszania sie był opisywany na naszych łamach Asimo. Ten dwunogi i mierzący 1,3 metra wzrostu humanoid potrafi wchodzić po schodach i omijać przeszkody, ale w rzeczywistości jego "balansowanie" opiera się na wcześniej zaprogramowanych sekwencjach ruchów.

Gdybyśmy dwukrotnie postawili Asimo w tym samym miejscu i kazali mu przejść tę samą drogę - robot zrobi to dwa razy w identyczny sposób. Poruszanie sie po gruncie nierównym i nieznanym bądź miękkim, jest w tym przypadku niemożliwe.

Roboty rozwijane przez Anybots Inc. zaszły w swoich osiągnięciach dalej. Potrafią one balansować w czasie chodu podobnie jak ludzie tzn. analizują swoje położenie i wykonują ewentualne podparcie kończynami.

Podobnie poruszamy się my. Ludzki chód wyglądający bardzo płynnie i stabilnie jest w rzeczywistości serią kontrolowanych "upadków" zakończonych "lądowaniem" na właściwej nodze. W tym czasie nasz mózg dokonuje analizy danych z błędnika i wysyła informacje do naszych mięśni.

Prace nad balansującym robotem były prowadzone przez Trevora Blackwella z Anybots Inc. od roku 2001. Trwały one bardzo długo, gdyż lokalizacja błędów uniemożliwiających robotowi prawidłowe balansowanie była bardzo trudna. Teraz robot również daleki jest od doskonałości i potrafi przejść zaledwie kilka metrów, ale mimo wszystko jego spacery robią wrażenie. Czytelnicy, którzy chcieliby się naocznie o tym przekonać mogą obejrzeć film przedstawiający chód robota w serwisie YouTube.

  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031