Robot przeczyta nuty i zaśpiewa (wideo)

PAP 19-08-2011, 14:51

Specjaliści z National Taiwan University of Science and Technology stworzyli robota, który potrafi odczytać zapis muzyczny oraz słowa piosenki z kartki, a następnie całość zaśpiewać - informuje "New Scientist".

Robot, zaprojektowany na podobieństwo ludzkiej głowy, potrafi przetworzyć zapis muzyczny z kartki papieru, przy pomocy algorytmu obliczyć rytm i wysokość dźwięków oraz rozpoznać słowa. Może to właśnie jedno z tych zadań, które roboty mogą wykonać lepiej od zwykłych ludzi - zastanawia się Chyi-Yeu Lin, prowadzący projekt.

Maszyna wyposażona jest w szereg silników imitujących mięśnie, syntetyczną skórę, głośnik, dwie kamery, dwa mikrofony oraz komputer z zainstalowanym oprogramowaniem. Dzięki temu nie tylko czyta nuty i śpiewa, ale również dopasowuje swoją mimikę do charakteru piosenki i reakcji publiczności. Dzięki silnikom zamontowanym pod sztuczną skórą robot potrafi wyrazić radość, smutek, gniew i zaskoczenie.

>> Czytaj także: Orkiestra robotów zbudowana z elektronicznych odpadków (wideo)

Robot jest w stanie odczytać uproszczoną notację muzyczną z kartki papieru (nuty przedstawione są za pomocą cyfr) i słowa w dowolnym języku, o ile są one zapisane przy pomocy liter alfabetu łacińskiego. Pierwsze utwory zaśpiewał po mandaryńsku. Od momentu sfotografowania - przez kamery umieszczone w oczach kartki - z zapisem piosenki do momentu rozpoczęcia śpiewu mija ok. 40 sekund.

Na 100 przypadkowych osób na ulicach Tajpej, którym pokazano film z występem robota, 70 proc. dobrze oceniło jego wygląd oraz jakość występu. Za zabawny uznało występ 50 proc. ankietowanych. Zdaniem 40 proc. pytanych, jakość głosu robota była podobna do ludzkiej; taki sam odsetek uznał, że głos był nierealistyczny, ale do zaakceptowania.

>> Czytaj także: Robot przypominający człowieka jak żaden inny (wideo)


Źródło: PAP, plasticpals.com
Tematy pokrewne:  

tag robotytag prace naukowetag muzykatag maszyny
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930