Robot będzie patrolował więzienia

25-11-2011, 11:55

Mechaniczni strażnicy w pierwszej kolejności trafią do więzień na terenie Korei Południowej.

Jak dowiedział się Wall Street Journal, południowokoreańskie więzienia będą wkrótce patrolowane przez specjalnie przystosowane do tego zadania roboty. Projekt jest finansowany przez tamtejszy rząd, a testy nowych urządzeń rozpoczną się już w marcu.

Czytaj także: Robot pobiegnie niczym... struś (wideo)

- W odróżnieniu od kamer przemysłowych, które wyłącznie monitorują wybrane miejsca, roboty są tak zaprogramowane, by mogły analizować różnego rodzaju aktywności, a także informować o podejrzanych działaniach - powiedział Lee Baik-chul z Kyonggi University. Przygotowanie robotów ma łącznie kosztować 863 tysiące dolarów.

Zdaniem strażników pomoc ze strony robotów umożliwi zmniejszenie liczby ludzi, którzy będą musieli patrolować więzienia. Urządzenia nie będą jednak wyposażone w żadną broń. Te roboty to nie terminatory. Nie będą się rozprawiały z brutalnymi więźniami - zapewnił Baik-chul. - Ich zadaniem jest pomaganie. Gdy dostrzegą sytuację, która zagraża życiu więźniów lub na przykład chore osoby, błyskawicznie wezwą pomoc.

Jak informowaliśmy w lipcu, roboty mają pomóc również w obniżeniu kosztów produkcji popularnych urządzeń. Jeden z największych azjatyckich producentów elektroniki planuje zastąpić część pracowników ponad milionem urządzeń tego typu. Z zautomatyzowaniem popularnych czynności, jak chociażby prowadzenie auta, od dłuższego czasu eksperymentuje również Google.

Czytaj także: Robot przeczyta nuty i zaśpiewa (wideo)


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31