Robak, który może cię zaatakować i wykraść dane

04-11-2011, 23:07

Dorkbot w ciągu zaledwie kilku miesięcy stał się drugim najczęściej atakującym zagrożeniem komputerowym w sieci - ostrzegają eksperci z firmy ESET. Szkodnik wykrada loginy i hasła do różnych serwisów internetowych, m.in. do Facebooka, Twittera czy Steama.

Dorkbot przenika do komputera użytkownika po podłączeniu do niego zainfekowanego nośnika USB. Następnie robak dodaje do rejestru wpis, dzięki któremu uruchamia się przy każdorazowym starcie systemu operacyjnego. Zagrożenie próbuje bronić się przed ewentualnym wykryciem, dlatego blokuje dostęp do serwisów internetowych większości producentów antywirusów, uniemożliwiając w ten sposób pobranie programu ochronnego.

Czytaj też: Kasperski: "Szklana pułapka 4" staje się rzeczywistością

Dorkbot działa jako backdoor i może być kontrolowany zdalnie. Głównym celem robaka jest gromadzenie loginów i haseł, jakie użytkownicy wprowadzają w konkretnych serwisach internetowych, takich jak Facebook, Megaupload, PayPal, Windows Live, Twitter, Steam i kilkanaście innych. Przechwycone dane Dorkbot wysyła do zdalnego serwera za pośrednictwem protokołu HTTP. Dodatkowo robak łączy się z dwiema domenami, z którymi komunikuje się za pośrednictwem protokołu IRC, dzięki czemu może wykonywać polecania cyberprzestępcy, m.in. pobierać z sieci dowolne pliki i instalować je na zainfekowanym komputerze oraz monitorować ruch sieciowy.

W pierwszej trójce najczęściej atakujących zagrożeń października, według laboratoriów antywirusowych ESET, poza Dorkbotem znalazły się również złośliwe programy czyhające w plikach automatycznego startu nośników danych oraz robak internetowy Conficker, który jest obecny w sieci od ponad tysiąca dni.

Pełny raport nt. najaktywniejszych zagrożeń października można znaleźć na stronie: www.eset.pl


Następny artykuł » zamknij

PayU chce podbić Rosję

Źródło: ESET
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031