Reserved zawarło ugodę w sprawie plagiatu na koszulce?

Rafał Cisek, Nowe Media 02-09-2010, 19:22

Jakiś czas temu Amerykanka Rockie Nolan zarzuciła właścicielowi marki Reserved, że bezprawnie wykorzystał jej zdjęcie z internetu na swojej koszulce. Opinię publiczną zbulwersował nie tyle ten fakt, co zaproponowane przez polskiego giganta odzieżowego zadośćuczynienie za plagiat: 150$. Już zapowiadało się na proces, jednak strony chyba się ostatnio dogadały.

"Nazywam się Rockie Nolan. Jestem 19-latką mieszkającą w USA. Poinformowano mnie ostatnio, że duża firma odzieżowa Reserved sprzedaje koszulki z moim zdjęciem" - to fragment wpisu z blogu dotyczącego ochrony praw autorskich. Według autorki zdjęcie jest jej autoportretem, który był dostępny w internecie, a firma LPP splagiatowała go na swoich koszulkach. O sprawie pisałem w czerwcu (tam też zdjęcia - porównanie oryginalnego dzieła i plagiatu).

Amerykanka na swoim blogu sugerowała, że rozważa pozew przeciwko właścicielowi marki Reserved. Uznała bowiem przedstawioną przez LPP S.A. propozycję finansową za obraźliwą.

Przypuszczalnie jednak strony zawarły ostatnio cichą ugodę. Świadczyć o tym może następujący wpis Rockie na Facebook'u:

For those who were following the case with Reserved, I am pleased to say everything has finally been settled. Can't release any information about what the settlement entailed, but do know that it has been resolved!

Z ciekawostek warto zauważyć, że autoportret Amerykanki został twórczo obrobiony na potrzeby nadruku na koszulce. Takie opracowanie można uznać za tzw. dzieło zależne, utwór chroniony odrębnie przez prawo autorskie - niezależnie od ochrony utworu pierwotnego (choćby nawet prawa do niego zostały naruszone). Jeżeli kogoś głębiej interesuje ta tematyka, to warto się zapoznać z moim artykułem pt. Granica między inspiracją a plagiatem.

Rafał CisekA swoją drogą ciekawe, ile ostatecznie Reserved zapłaciło za milczenie?

 

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Rockie Nolantag Reservedtag prawo autorskietag plagiat
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930