Relacja z wrocławskiej Konferencji Video

PATRONAT MEDIALNY 14-05-2010, 13:42

15 ekspertów, 13 zagadnień internetowego wideo, blisko 100 słuchaczy na audytorium i liczni internauci śledzący przebieg konferencji na monitorach swoich komputerów. Wrocławska Konferencja Video 5 maja br. rozpoczęła cykl czterech spotkań poświęconych tematyce wideo w sieci.

Wrocławską konferencję otworzyła prezentacja ekspertów z firmy Gemius S.A. zajmującej się badaniami internetu w kilkunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W lutym 2010 roku Gemius S.A. we współpracy z Grupą RMF i TVP opracował raport „Audio i wideo w sieci” dostarczający kompleksowych informacji na temat zachowań i opinii internautów korzystających z treści multimedialnych w sieci. Na jego podstawie Magdalena Wiktorska i Krzysztof Łopuszyński z Gemius S.A. przygotowali zwięzłą i - co najważniejsze - aktualną charakterystykę rynku, będącą znakomitym punktem wyjścia do dalszych prelekcji.

Krzysztof Beniowski z Gazeta.pl przedstawił portal Kotek.pl – obecnie największy internetowy serwis dla nastolatek w Polsce, będący znakomitym przykładem zastosowania Branded Content Video. Jesienią zeszłego roku w serwisie przeprowadzono kampanię reklamową nowej marki perfum Avril Lavigne Black Star. W ramach działań promocyjnych zastosowano brand integration z serialem internetowym, który przez długi czas cieszył się niesłabnącą popularnością wśród nastolatek. Wokół projektu rozwinęła się zaangażowana społeczność, a sama kampania zaowocowała tysiącami zamówionych próbek perfum oraz bardzo zadowolonym klientem.

Jako trzeci głos zabrał Tomasz Karwatka z Divante.pl. Opowiedział o najczęstszych problemach pojawiających się przy realizacji transmisji wideo online. Na bazie własnych doświadczeń spółka Divante zbudowała i z sukcesem wprowadziła na rynek nowy produkt – videocms.pl, umożliwiający m.in. prowadzenie wideokonferencji online, jak również embedowanie plików filmowych na własnych portalach.

O zastosowaniach wideo w internecie opowiedział Łukasz Bąkowski z video4net.pl. Zwrócił on uwagę na konieczność lepszego doboru contentu w serwisach wideo oraz telewizjach internetowych. Zaznaczył również istotną przewagę reklam wideo nad tradycyjnymi reklamami w formie graficznej.

Wojtek Kowalczyk (Momint) zarysował możliwości wykorzystania wideo online. Wyróżnił 4 podstawowe zastosowania tego medium: komunikacja, sprzedaż, a także pozyskiwanie oraz obsługa klienta. Przedstawił również kilka porad na temat samego procesu tworzenia i publikowania materiału wideo w sieci.

Michał Karmiński z V2Media opowiedział o potencjale reklamy wideo online jako najbardziej efektywnej formie promocji. Scharakteryzował wszelkie obecne na rynku odmiany reklamy wideo, począwszy od double-billboardów, na formach intruzywnych oraz product placement skończywszy. Zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwo związane z bezpośrednim przenoszeniem reklam telewizyjnych do internetu.

Kolejnym prelegentem był Marcin Męczkowski. Reprezentował on firmę A2 Multimedia – producenta takich przebojów internetowych, jak choćby „Klatka B”, „Pitu Pitu”, czy „N1cola”. Obecnie spółka pracuje nad nowym projektem – akademiki.tivi.pl – internetowym reality show, w którym o zwycięstwo walczą studenci z czterech polskich uczelni. Pierwsze materiały oglądnąć mogliśmy w sieci już w poniedziałek.

Szymon Sikorski i Rafał Tomaszewski (Publicon) przedstawili możliwości wykorzystania wideo online przez agencje PR. Filmy promocyjne zamieszczane w internecie stanowią świetny nośnik informacji, szczególnie w przypadku nowych technologii, których zastosowań nie jest w stanie w pełni oddać tradycyjna notka prasowa. Coraz częściej w sieci spotkać się można również z formą B-Roll czy VNR będącymi niezwykle cennym surowcem do autonomicznego stworzenia materiału informacyjnego, stosownie do potrzeb danego medium i koncepcji dziennikarza.

Tomasz Lizoń wystąpił z ramienia agencji Ideacto, która na bazie amerykańskich i europejskich wzorców wideo e-learningu wprowadza właśnie na polski rynek nową usługę - szkoleniausability.pl. Spółka znana z prowadzenia profesjonalnych szkoleń z zakresu użyteczności, e-marketingu oraz social media stworzyła pierwszą w Polsce platformę e-learningową o tematyce usability, gdzie skorzystać można z m.in. z lekcji wideo, materiałów szkoleniowych oraz dokumentów gotowych od razu do zastosowania w swoich projektach. Ideacto planuje również wprowadzenie transmisji na żywo, rozbudowanego forum oraz tradycyjnych szkoleń.

Paweł Tkaczyk (MIDEA) przedstawił możliwości zastosowania e-wideo w procesie budowania marki. Na podstawie badań amerykańskich internautów z 2008 roku wysnuł on wizję przyszłości polskiego internetu, gdzie na dobre zadomowi się wideo, a sami użytkownicy będą niemalże w jednym czasie oglądać telewizję tradycyjną i internetową.

Kolejne wystąpienie stanowiło prezentację najnowszego produktu firmy Divante. Magdalena Kobiałko szeroko scharakteryzowała potencjał tkwiący w Video CMS. Umożliwia on zarówno osadzanie klipów filmowych w istniejącym serwisie, jak i stworzenie portalu wideo od podstaw. Pozostałe funkcje, takie jak chociażby obsługa wszystkich typów plików, zaawansowany player wideo czy możliwość prowadzenia i nagrywania transmisji na żywo, czyni videocms.pl wysoce konkurencyjnym wśród ofert innych firm.

Marta Klimowicz z Ideacto opowiedziała, jak efektywnie promować treści wideo w internecie. Skuteczne rozreklamowanie swojego klipu w mediach społecznościowych połączone z publikacją artykułu związanego z treścią filmu może okazać się pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Warto również pisać do bloggerów, aktywnie uczestniczyć w forach tematycznych oraz brać udział we wszelkich konkursach. Im większa aktywność w sieci, tym większa szansa na powodzenie naszego przedsięwzięcia.

Jako ostatni wystąpił Dariusz Nawojczyk (Arche Publishing) z tezą, iż w internetowym wideo wciąż królem jest kontent. Prelegent przedstawił swoistą receptę na stworzenie dochodowego serwisu wideo. Zarysował również główne problemy związane z tworzeniem wideo online.

Pierwsza odsłona organizowanej przez zespół Divante.pl Konferencji Video zakończyła się pełnym sukcesem, choć pozostawiła również pewien niedosyt. Jednak już we wrześniu rusza kolejna edycja Konferencji – wstęp pozostanie darmowy, wymagana jest jedynie wcześniejsza rejestracja na stronie KonferencjaVideo.pl. Już niebawem będą tam także udostępnione wszelkie materiały wideo oraz prezentacje ze spotkań majowych.

Paweł Musiałkowski, Grupa Divante


Tematy pokrewne:  

tag Wrocławtag relacjetag patronat DItag Konferencja Video
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031