Relacja z II Forum E-biznesu

PATRONAT MEDIALNY 04-12-2012, 11:41

27 listopada 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się pod hasłem "Ekspansja Zagraniczna" II Forum E-biznesu zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. To niezwykłe wydarzenie było podsumowaniem 16 konferencji "Akademia e-biznesu" promujących zagadnienia związane z "cyklem życia" e-przedsiębiorstwa, które gościły największe miasta Polski.

Podczas uroczystego rozpoczęcia Forum uczestników przywitał Patron Honorowy – Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Z powodu braku możliwości przybycia na wydarzenie przekazał kilka istotnych słów poprzez nagranie wideo. Zwrócił uwagę, że dziś ICT (teleinformatyka) musi funkcjonować w każdym sektorze gospodarki.

– Chcemy, żeby Polska zaczęła się kojarzyć z wysokimi technologiami. Wprawdzie wartość polskiego rynku ICT szacowana jest na 20 mld euro, co przy niemieckiej branży – 150 mld euro – nie jest imponujące. Za to imponująca jest dynamika wzrostu w sektorze. 12 proc. rocznie to najwięcej w całej Unii Europejskiej – powiedział Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Podkreślił wagę statusu Polski jako partnera w przyszłorocznych targach informatycznych CeBIT 2013 w Hanowerze.

Na mocy parafowanego porozumienia nasz kraj uzyskał status partnera strategicznego, co upoważnia do udziału we wszystkich najważniejszych wydarzeniach związanych z teleinformatyką organizowanych w ciągu roku.

- W planach jest m.in. przygotowanie na terenie Niemiec ponad 10 seminariów, w których wezmą udział polskie firmy z sektora ICT – dodał Dariusz Bogdan.

II Forum E-biznesu

Następnie Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, omówiła przebieg konferencji regionalnych „Akademia E-biznesu”.

- Odwiedziliśmy 16 największych miast Polski. Program cyklu konferencji był zbudowany tak, aby pokazać całą drogę e-usługi od pomysłu na projekt, aż po ekspansję zagraniczną e-usługi, o której będziemy rozmawiać dzisiaj podczas Forum. Trzy z szesnastu konferencji poświęcone były technologiom B2B, które wdrożone w przedsiębiorstwie wzmacniają jego potencjał i podnoszą jego konkurencyjność na rynku polskim i międzynarodowym. W konferencjach regionalnych uczestniczyło łącznie ponad 700 osób, które były obecne w salach konferencyjnych całej Polski, a transmisje internetowe obejrzało łącznie 10 000 internautów. „Akademia e-biznesu” stworzyła też ogromną bazę wiedzy. Tylko w ciągu 2 tygodni nagrania z konferencji odtworzono ponad 15 000 razy. Te imponujące liczby przekonują o potrzebie tego rodzaju spotkań – powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak.

- Dzisiejsze Forum, odbywające się pod hasłem „Ekspansja zagraniczna”, daje możliwość spojrzenia dalej, poza granice naszego kraju. Niektórzy z Beneficjentów naszych programów już ten sukces osiągnęli i dzisiaj będą dzielić się z Państwem swoimi doświadczeniami, swoimi sukcesami i wyzwaniami, jakie spotykali na drodze budowania polskiej marki e-usług na rynkach zagranicznych. Podczas wystąpień w ramach dzisiejszego Forum spotkają Państwo również wielu ekspertów i doradców – ich wiedza i doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorstw, często przedsiębiorstw startupowych. Zachęcam Państwa do rozmów z nimi, nawiązywania kontaktów, bowiem mogą one zaowocować ciekawymi biznesowymi projektami – dodała Prezes PARP.

Kolejną osobą, która zabrała głos podczas spotkania był gość specjalny - Ken Globerman - mentor wspierający startupy. Podzielił się on z uczestnikami Forum swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu źródeł finansowania poza granicami kraju oraz współpracy z zagranicznymi inwestorami.

II Forum E-biznesu

Po sesji plenarnej odbyło się wręczenie nagród w „Konkursie na innowacyjną e-usługę w ramach działania 8.1 i 8.2”, który miał na celu popularyzację i uhonorowanie innowacyjnych rozwiązań w biznesie poprzez promowanie projektów świadczących e-usługi oraz uhonorowanie najciekawszych projektów technologicznych B2B. Galę rozdania nagród poprowadziła Monika Nowacka-Sachin z Fundacji Obserwatorium Zarządzania.

Spośród zgłoszonych beneficjentów konkursu Kapituła wyłoniła 3 laureatów w każdej kategorii: 3 miejsca w kategorii e-usługa i 3 miejsca w kategorii technologia B2B.

Zwycięzcami w kategorii e-usługa są:

  • KONRAD – ktotomowi.pl,
  • MDPL – audioteka.pl,
  • Filmaster.tv,

natomiast w kategorii B2B:

  • EuroFlorist Sp. z o.o.,
  • Inventory Solutions,
  • STAYPOLAND Sp. z o.o.

Następnie odbyło się 25 prelekcji eksperckich, podzielonych na 5 ścieżek tematycznych: Ekspansja zagraniczna – po co, dokąd i jak? Globalny e-biznes – jak się przygotować? Jesteśmy! Ale jak to ogarnąć? Marketing – tak samo, czy inaczej? oraz Wyzwania. Swoje prelekcje wygłosili m.in. Marcin Woźniak, niezależny ekspert e-marketingu; Marcin Beme, audioteka.pl; Grzegorz Błażewicz, Benhauer; Marcin Deręgowski, artefakt.pl; Tomasz Karwatka, Divante; Paweł Harajda, Olcamp.pl.

II Forum E-biznesu

Forum zakończyło się Sesją Podsumowującą z udziałem gościa zagranicznego – Andrew Rasieja – przedsiębiorcy, inwestora i stratega w obszarze nowych technologii. Ekspert opowiedział o poszukiwaniu kontaktów i budowaniu relacji w kontekście współpracy międzynarodowej. 

Podczas Forum obecni byli również wystawcy z blisko 30 funduszy inwestycyjnych wspierających startupy i firmy e-biznesowe m.in.: Bonus Card, Nomad Fund, eFund, LST Capital, Instrument Szybkiego Regowania, Nickel Technology Park Poznań. 

Łącznie Forum odwiedziło niespełna 700 uczestników! Zarówno Konferencje, jak i Forum zrealizowane zostały w ramach kampanii edukacyjnej promującej zagadnienia związane z e-biznesem, dotacjami na e-biznes (tzw. Działania 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a udział w nich był bezpłatny.

Całość wydarzenia można było obejrzeć poprzez transmisję na żywo w internecie.

Więcej informacji na temat wydarzenia, a także opisy wszystkich finalistów konkursu można znaleźć na stronie internetowej: www.web.gov.pl


Tematy pokrewne:  

tag patronat DItag II Forum E-biznesu
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930