Recesja a rynek serwerów w Polsce

25-03-2009, 19:30

Rynek serwerów narażony jest na spadek rzędu kilkunastu procent. Dyski sieciowe mogą stanowić alternatywę dla serwerów w dobie globalnej recesji. Często jest to rozwiązanie tańsze od utrzymania serwera. Ewentualnie sprzęt IT można wynająć.

Rynek serwerów w Polsce, według szacunków na bieżący rok, może zanotować kilkunastoprocentowy spadek. Zdaniem specjalistów z EPA Systemy efekt kryzysu mają odczuć nie tylko producenci, sprzedawcy i grono informatyków czuwające nad właściwą konfiguracją urządzeń. Ograniczone decyzje zakupowe mogą spowodować zahamowanie rozwoju wielu firm, które z powodu kryzysu nie zainwestują w nowy sprzęt.

Według przedsiębiorców utrata firmowych danych to jedno z największych zagrożeń. Skutki mogą poważnie zachwiać rynkową pozycją firmy, a w określonych przypadkach doprowadzić do jej upadku.

- Spotykamy się z wieloma pytaniami, jak w obecnych czasach, przy zminimalizowanych budżetach na rozwój infrastruktury, zabezpieczyć dane, gwarantując ciągłość pracy i egzystencji firmy - komentuje Paweł Premicz z EPA Systemy. Problem dotyka szczególnie małe i średnie firmy, które zmuszone są do oszczędności. Wielu właścicieli i menedżerów analizuje dane finansowe, szukając optymalnego rozwiązania.

Wyjściem z tej sytuacji może być wynajem sprzętu IT. Wypożyczeniem sprzętu, jako alternatywą dla zakupu, zainteresowany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Wynajem to także możliwość zwrotu lub wymiany urządzenia w dowolnym czasie.

Innym rozwiązaniem, proponowanym przez EPA Systemy, jest zainteresowanie się pamięciami masowymi, w tym dyskami sieciowymi. Według raportu Symanteca ponad dwie trzecie internautów przynajmniej raz straciło swoje dane na skutek awarii komputera. O ile kopie danych przetrzymywane na dyskach CD/DVD są nietrwałe, o tyle wykorzystanie dysków sieciowych jest bardziej niezawodne a zarazem tańsze od inwestowania we własne serwery.


Następny artykuł » zamknij

Nawijacz w nowej wersji 1.2

Źródło: EPA Systemy
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930