Recenzja magazynu PHP Solutions 1/2006

24-02-2006, 09:28

Język PHP w zastosowaniu WWW ma to do siebie, że nowe dane można wprowadzać jedynie za pomocą formularza, co wiąże się z koniecznością przeładowania strony i niekiedy długim czasem oczekiwania na wyświetlenie danych zwrotnych. Mechanizm AJAX, który jest tematem głównym numeru 1/2006 magazynu PHP solutions, wydaje się być sprytną odpowiedzią i rozwiązaniem wspomnianego problemu, które, przenosi pasek postępu przeglądarki do lamusa. Jeżeli jesteś zainteresowany tą techniką, ten numer jest dla Ciebie.

PHP solutions jest dwumiesięcznikiem kierowanym głównie do specjalistów - twórców oprogramowania i webmasterów. Jest również jedynym w Polsce pismem poświęconym w całości językowi PHP i zagadnieniom związanym z webdevelopingiem - skupia uwagę na przedstawieniu rozwiązań problemów najczęściej spotykanych w codziennej pracy twórców oprogramowania. Autorami publikacji, choć głównie obcokrajowcy, są doświadczeni programiści, którzy z omawianymi zagadnieniami mają do czynienia na bieżąco.

Czasopismo podzielone jest na 5 części - Początki, Narzędzia, Techniki, Projekty i Varia. Na uwagę zasługują szczególnie dwie: Techniki - miejsce dla artykułów zawierających praktyczne odpowiedzi na typowe pytania i nowe technologie; Projekty - skupiająca gotowe do użytku i omówione rozwiązania php. Nie można zapomnieć również o dużo mniejszych działach jak chociażby aktualności, które właściwie otwierają każde wydanie pisma oraz zbiór ciekawych witryn - "recommended sites", na jednej z ostatnich stron.

W numerze

PHP SolutionsWspomniałem na początku, że zawartość numeru przypadnie szczególnie do gustu zainteresowanym rozwiązaniem AJAX, a to ze względu na ilość artykułów, w których nie raz mowa o tej technice.

Numer rozpoczyna artykuł z części POCZĄTKI, pt. "Otwarty format OASIS dla dokumentów biurowych i CMS-ów", w którym omówiono zastosowanie formatu OpenDocument do łatwego przenoszenia treści pomiędzy OpenOffice a CMSem eZ publish. W artykule opisano również sposób na dołączanie obsługi formatu OpenDocument do aplikacji PHP.

Kolejną część - NARZĘDZIA otwiera artykuł "Programowanie sterowane testami za pomocą PHPUnit", w którym szczegółowo przedstawiono wyjątkowo użyteczne narzędzie pozwalające zautomatyzować proces tworzenia i wdrażania testów, niezbędnych przy sprawdzaniu poprawności działania klas. Część tę kończy artykuł o systemie CMS - Drupal i możliwościach zastosowania w nim m.in. elementów dynamicznych korzystających z AJAX.

Rozdział TECHNIKI zawiera dwa artykuły. Pierwszy omawia Service Data Objects, standard uniwersalnego dostępu do danych w aplikacjach napisanych w języku PHP, na przykładzie systemu newsów na stronie WWW, który korzysta z SDO. Drugi to bardzo obszerny artykuł omawiający kluczowy tematu numeru - techniki AJAX.

Zaraz po przeczytaniu omówienia AJAX możemy przejść do kolejnego rozdziału - PROJEKTY, w którym można zapoznać się z praktycznym zastosowaniem techniki AJAX przy wykorzystaniu napisanego przez autora artykułu - Łukasza Lacha - obiektu języka JavaScript - advAJAX, który ułatwia korzystanie z tej techniki i znacznie rozszerza jej możliwości, dodając m.in. pełną obsługę formularzy HTML.

Dzięki zastosowaniu PHP-GTK, programista ma możliwość stworzenia GUI (Graphical User Interface) dla programów okienkowych przy wykorzystaniu języka PHP, doskonale znanych z programów dla systemów z rodziny Windows. Nowy PHP-GTK2 posiadający znacznie więcej możliwości, został omówiony na przykładach w kolejnym artykule.

Na koniec w dziale Varia, redaktorzy przygotowali porównanie ofert polskich firm hostingowych w Polsce, co może przydać się tym, którzy wciąż szukają swojego miejsca w Internecie.

Na CD

Jak do każdego szanującego się magazynu dla komputerowców dołączona jest płytka CD. Na krążku umieszczono kilka ciekawych programów narzędziowych, o których była mowa w wydaniu, aplikacje w php, m.in. omówione CMSy - Drupal, eZ Publish, doskonały system CRM na licencji GPL - SugarCRM (również przedstawiony w magazynie) oraz kilkanaście książek elektronicznych (e-booków).

Za, a nawet przeciw

Jest to mój pierwszy kontakt z pismem PHP solutions. Cena (29,80 zł), to jeden z głównych mankamentów magazynu, jednak podyktowany zapewne dosyć niskim nakładem, który wynosi w Polsce 6000 egzemplarzy. Oprócz niekiedy nieczytelnych listingów (za co odpowiada wybrany kolor czcionki) naprawdę nie ma do czego się przyczepić, bo jeśli nawet, to poziom merytoryczny pisma jest tak wysoki, że z pewnością zrekompensowałby drobne błędy.

Na pochwałę zdecydowanie zasługuje układ treści i mały boks na początku każdego artykułu, o którym wspominał już Piotr Konieczny w recenzji magazynu Hakin9 1/2006, a który wydaje się być cechą charakterystyczną pism wydawnictwa Software. Mowa o "Powinieneś wiedzieć...", który określa poziom wiedzy z jaką powinien przystąpić czytelnik do zrozumienia treści artykułu i "Obiecujemy...", czyli z czym "wychodzi" czytelnik po lekturze artykułu. Sprawa wydaje się banalna jednak pozwala szybko ocenić poziom opracowania.

Ci, którym nie uda się już kupić tego numeru (ponieważ ta recenzja ukazała się z opóźnieniem), mogą odwiedzić stronę sklepu wydawnictwa Software, w którym do nabycia są m.in. numery archiwalne.

Źródło: Magazyn do recenzji udostępniło wydawnictwo Software
Tematy pokrewne:  

tag SDOtag PHP Solutionstag GTKtag CMS
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31