Quercus TFI S.A. po 10 latach jednym z największych niezależnych podmiotów na rynku

20-09-2017, 06:00

Mija właśnie 10 lat od założenia Quercus TFI S.A. W tym czasie towarzystwo pozyskało blisko 5 mld zł aktywów, głównie wśród zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Po 10 latach Quercus TFI S.A. należy do grona największych niezależnych TFI na polskim rynku z 3 proc. udziałem (fundusze rynku kapitałowego). Co więcej, polski Quercus należy także do liderów w naszym regionie Europy.

Sebastian Buczek

 

- Blisko 5 mld zł aktywów w zarządzaniu to znacząca pozycja wśród niezależnych firm zarządzających nie tylko w Polsce, ale również w skali regionu. Poza Polską istnieje bowiem niewiele niezależnych podmiotów. Dzięki polskiej przedsiębiorczości udało się stworzyć na rodzimym rynku kilka dużych niezależnych TFI. To świadczy o przewadze konkurencyjnej naszego rynku, nie tylko zresztą na rynku finansowym – podkreśla Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

 

 

 

wykres 1

AnalizyOnline.pl

 

Pozycja Quercus TFI S.A. jest pochodną roli polskiego rynku kapitałowego w regionie. Świadczyć o tym może liczba spółek notowanych na GPW w Warszawie w stosunku do innych giełd w regionie (na warszawskim parkiecie notowanych jest 486 spółek, na czeskiej giełdzie 25, w Budapeszcie 62*). W tym aspekcie również w ciągu 25 lat transformacji do gospodarki rynkowej udało się osiągnąć istotną przewagę nad innymi krajami naszego regionu.

 

Quercus TFI S.A. pokazało, że przez ostatnie 10 lat – pomimo kryzysów na rynkach finansowych – było w stanie stabilnie rozwijać działalność i budować nowe rodzaje funduszy o różnych strategiach i kierunkach inwestycji. W 2009 r. towarzystwo zaproponowało najbardziej zamożnym inwestorom także usługę zarządzania aktywami (asset management). Po 10 latach w ramach Quercus TFI S.A. działa 15 funduszy z aktywami o wartości 5 mld zł.  

 

- Quercus TFI rozpoczęło działalność w bardzo trudnym momencie, jednak po przeczekaniu największych zawirowań, relatywnie szybko zaczęło powiększać aktywa pod zarządzaniem (AUM – assets under management) i w ciągu 3 lat od rozpoczęcia działalności osiągnęło prawie 2% udział w rynku. Struktura produktowa sprawiała, że spółka była w dużym stopniu narażona na wahania na rynku kapitałowym – silny rynek sprzyjał dynamicznemu wzrostowi aktywów, jednak spadki na rynkach akcji znajdywały odzwierciedlenie w silnych spadkach AUM. Dzisiaj struktura aktywów jest znacznie bardziej stabilna, z kluczową rolą funduszu QUERCUS Ochrony Kapitału, jednak również z silną pozycją funduszy akcyjnych oraz przy rosnących aktywach relatywnie młodych produktów. Pomimo wielu zawirowań rynkowych, z pewnością Quercus TFI wypracowało sobie solidną i uznaną markę na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce – podkreśla Michał Fidelus, Dyrektor Działu Analiz w Vestor Dom Maklerski S.A. wykres 2

- W swojej 10-letniej historii Quercus TFI już drugi raz przekroczyło próg 4 mld zł aktywów, tym razem pewnie osiągając pułap 5 mld zł. Na początku 2014 roku, kiedy aktywa osiągnęły swoje lokalne maksimum na 4,4 mld zł, spółce zabrakło pełnej oferty produktowej, aby skutecznie przekierować ówczesne odpływy z agresywnych funduszy akcyjnych. Obecnie oferta funduszy wydaje się kompletna, co zapewnia TFI stabilny, niemal comiesięczny wzrost od ostatnich 1,5 roku. Skala aktywów jest już na tyle duża i zdywersyfikowana, że czyni wyniki finansowe przewidywalnymi. Liczę, że w kolejnych latach spółka utrzyma swoją politykę dzielenia się zyskami z akcjonariuszami – podkreśla z kolei Marcin Marcinkowski, Analityk Trigon Dom Maklerski S.A.

 

Quercus TFI S.A. stara się utrzymać główne elementy strategii inwestycyjnej niezmienne w czasie, kładąc duży nacisk na analizę fundamentalną, koncentrację na doborze spółek (stock picking) oraz średnio- i długoterminowy horyzont podejmowanych decyzji.

 

Okres ostatnich 10 lat przynosił liczne zmiany w nastrojach inwestorów. - Po kryzysie w 2008 r. inwestorzy stali się zdecydowanie bardziej ostrożni niż w latach 2003-2007. Przede wszystkim sprzedawały się fundusze dłużne (gotówkowe, obligacji) oraz absolutnej stopy zwrotu. Pomimo ponad 8-letniej hossy Polacy nadal nie wrócili do inwestowania w fundusze akcji czy nawet zrównoważone. Powodem może być znaczny wzrost ryzyka politycznego w naszym kraju i na świecie. Praktycznie w każdym tygodniu w obszarze polityki inwestorzy słyszą sygnały, które odstraszają od lokowania środków. Popyt skoncentrował się na mieszkaniach, które postrzegane są jako bezpieczniejsze inwestycje – dodaje prezes Quercus TFI S.A.

 

Akcje Quercus TFI S.A. są notowane na warszawskiej giełdzie (początkowo na rynku NewConnect) od 11 września 2008 r. Kapitalizacja rynkowa wynosi 324 mln zł.

 wykres 3

Polski rynek kapitałowy i akcje polskich firm mają – zdaniem Quercus TFI S.A. – nadal duży potencjał wzrostu w długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym. Analitycy towarzystwa uważają, że gdyby jeszcze polscy politycy dostrzegli potencjał drzemiący w naszym rynku kapitałowym i dali odpowiednie wsparcie do dalszego rozwoju, na pewno rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach byłby bardziej dynamiczny, a zamożność społeczeństwa większa.

 

* Dane za Prague Stock Exchange / Budapest Stock Exchange / GPW


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. inFakt
fot. Sarota PR


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne: