PTI: Polska informatyzacja nie uwzględnia trendów

02-06-2011, 13:56

Opracowania dotyczące informatyzacji państwa cechuje wyraźny brak refleksji nad tym, na ile stosowane i wdrażane rozwiązania są zbieżne z ogólnoświatowymi trendami i wyzwaniami - uważa Polskie Towarzystwo Informatyczne, które przesłało do Komisji Gospodarki Narodowej Senatu RP swoją opinię dotyczącą stanu prac nad informatyzacją państwa.

Zdaniem PTI należy brać pod uwagę, że w budowie form świadczenia usług przez administrację powinno się stosować metody podobne do wypracowanych już przez elektroniczny biznes i elektroniczną bankowość z uwzględnieniem zmian wprowadzanych przez upowszechnienie technologii szerokopasmowej transmisji danych.

Ponadto infostruktura w szybkim tempie minimalizuje się na rzecz outsourcingu mocy obliczeniowych w postaci cloud computing. Należy też uwzględniać postępujące starzenie się społeczeństw krajów unijnych przy jednoczesnym wzroście migracji. To oznacza, że administracja musi sprawować swoje funkcje wobec obywateli fizycznie rozrzuconych po całym terytorium UE a nawet po całym świecie.

>>> Czytaj: Tusk: "Coś, co powstaje za publiczne pieniądze, jest własnością publiczną"

PTI uważa też, że model funkcjonowania administracji krajów UE generalnie wymaga rewizji z uwagi na wzrost możliwości bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesach administracyjnych. Trzeba też mieć na uwadze postępujące upowszechnianie się telepracy i wzrost znaczenia wielozawodowości obywateli, a także proces zastępowania tradycyjnego modelu służby cywilnej systemem kontraktów specjalistycznych i menedżerskich.

Dobrą podbudowę teoretyczną dla planowania rozwoju informatyzacji państwa jest koncepcja PVM (Public Value Management), która ma już bogatą literaturę koncepcyjno-badawczą.

- Z przykrością należy stwierdzić, że dotychczasowe próby zarządzania informatyzacją państwa w dużym stopniu abstrahowały od powyższych trendów i wyzwań, a stosowane dotychczas narzędzia planistyczne zawiodły – stwierdzają autorzy Opinii. - Praktyka pokazała niestety, że Plan [Informatyzacji Państwa] nie tylko nie spełnił swej roli, ale stał się konserwatorem (by nie rzec wręcz, że "negatywnym promotorem") rozwiązań nie tyle sprawdzonych, ile przestarzałych i nieperspektywicznych.

Zdaniem PTI należy odejść od przestarzałego pojęcia urzędu jako miejsca "załatwiania spraw" lecz przyjąć nowoczesną definicję mówiąca, że: "...eGovernment jest to proces wykorzystania technologii informatycznych zmierzający do poprawy procesu rządzenia, większego zaangażowania obywateli i świadczenia usług administracji".

>>> Czytaj: Do czego podłączyć laptopy całej klasy?


Źródło: PTI
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031