Psystar: Apple nadużywa praw autorskich

16-02-2009, 13:53

Zabranianie korzystania z systemu Mac OS X na sprzęcie innym niż komputery Apple to nadużycie praw autorskich – uważa firma Psystar, która ma zamiar dążyć do ukarania Apple za nieuczciwe praktyki. Nie jest to jedyny pozew, jaki Apple ma ostatnio na głowie. Firma została też oskarżona o naruszenie patentu Picsel Technologies.

O firmie Psystar stało się głośno w kwietniu ubiegłego roku, gdy postanowiła ona sprzedawać tanie klony Maców (tzw. OpenMaki). Były to po prostu komputery PC skonfigurowane tak, aby można było na nich uruchomić system Mac OS X. Przez pewien czas firmy Psystar nie traktowano poważnie i nawet Apple zdawała się lekceważyć jej istnienie.

Psystar, decydując się na sprzedawanie OpenMaków, wyraźnie naruszyła warunki Umowy Licencyjnej EULA Mac OS X. W lipcu ubiegłego roku skończyła się cierpliwość Apple i producent Maków wystąpił na drogę sądową. Przedstawiciele Psystar od razu zapowiedzieli, że złożą kontrpozew.

"Nadużycie praw autorskich"

Zdaniem przedstawicieli Psystar nieuczciwe jest to, że Mac OS X może być stosowany tylko na komputerach Apple. Inne systemy operacyjne można stosować przecież na wybranym przez użytkownika sprzęcie. Ponadto Psystar twierdzi, że cena sprzętu Apple jest sztucznie zawyżana.

Producent "klonów Maków" mówi też, że Apple stosuje w swoim systemie operacyjnym kod służący do rozpoznawania sprzętu i powodujący panikę jądra (kernel panic) w przypadku wykrycia urządzeń innych niż te wyprodukowane przez Apple.

Firma wskazuje też na wypowiedź przedstawiciela Apple Phila Schillera, który przyznał, że Apple nie zrobi nic, aby powstrzymać uruchamianie Windowsa na Makach, ale nie będzie dopuszczać do przenoszenia Mac OS X na inne platformy sprzętowe.

Na potwierdzenie swoich zarzutów Psystar wskazuje umowę licencyjną EULA Mac OS X, która zastrzega, że użytkownik zobowiązuje się na instalowanie systemu jedynie na komputerach Apple. Zdaniem Psystar taki warunek to właśnie "nadużycie praw autorskich".

Psystar już wcześniej zarzucał firmie Apple praktyki monopolistyczne, ale sędzia William Alsup oddalił je, twierdząc, iż są one wewnętrznie sprzeczne. Jak jednak podaje Macworld.com, sędzia zgodził się na to, aby rozpatrywać sprawę nadużycia praw autorskich.

Sonda
Działania Psystar to według Ciebie:
  • Walka o słuszną sprawę
  • Ciekawy sposób zarabiania
  • Żerowanie na osiągnięciach Apple
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Kto patentem wojuje

To nie wszystkie problemy Apple z własnością intelektualną. Producent iPhone'a niedawno opatentował technologie dotykowe i było to postrzegane jako krok przeciwko konkurencji. Teraz jednak sam wpadł w patentową pułapkę. Jak podaje AP, firma Picsel Technologies oskarżyła Apple o korzystanie bez stosownej licencji z opatentowanej technologii odświeżania obrazu. Naruszające patent urządzenia to iPhone oraz iPod touch.

Picsel Technologies mówi, że opatentowane przez nią rozwiązania znacznie przyśpieszają renderowanie obrazu i gdyby nie one, korzystanie z iPhone'a w celu przeglądania obrazków lub stron internetowych byłoby dla użytkownika niemiłym doświadczeniem.

Picsel to firma mało znana, ale lista jej partnerów robi wrażenie. Są wśród nich m.in. NEC, Toshiba, Samsung, Nokia, Motorola i Panasonic. Od Apple firma Picsel Technologies będzie domagać się odszkowania.


Źródło: Macworld, AP
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31