Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Według statystyk, prawie 15 % kobiet co miesiąc cierpi przez ok. 3 dni z powodu silnych bólów menstruacyjnych. W sumie, przez rok wynosi to 30 dni opuszczonych w szkole lub w pracy oraz wyłączenie z życia prywatnego, towarzyskiego czy uczuciowego. Ból podczas okresu jest zjawiskiem naturalnym i w większości przypadków nie musi oznaczać niedyspozycji do wykonywania swoich obowiązków.

Wszystkie nieprzyjemne dolegliwości związane z miesiączkowaniem (ból, obniżenie nastroju) mają charakter subiektywny i zależą od wielu czynników, np. od wieku, wytrzymałości na ból, wrażliwości a nawet światopoglądu czy środowiska kulturowego. U każdej osoby ten sam poziom bólu może być inaczej odczuwany i inaczej zapamiętany, bowiem uczymy się powiązać ból z określonymi wydarzeniami w całkowicie różnych warunkach i momentach życiowych. Cierpienie wywołane bólem powoduje, że myślimy tylko o sobie i o tym co nam dolega, dlatego nie potrafimy skupić się na pracy czy innych czynnościach. W związku z tym, nasze doznania, myśli i wrażenia koncentrują się wokół bólu.

kobieta psycholog

Mówić czy przemilczeć ból?

Kobiety wstydząc się okoliczności towarzyszących bólowi często ukrywają ten fakt przed rodziną, partnerem lub znajomymi. Psychologowie twierdzą, że nie mówimy o bólu, gdy chcemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, np. nie chcemy być odbierani jako osoby marudne albo nie chcemy czyjegoś współczucia lub obawiamy się niezrozumienia oraz braku empatii.

Nie mówimy o bólu także wtedy, gdy nasz rozmówca nie jest osobą zaufaną oraz gdy chcemy wciąż być spostrzegani  jako osoby silne, nieokazujące słabości i niezastąpione, co świadczy o naszej niezawodności, kompetencjach oraz poprawnie odgrywanych rolach społecznych.

Czy wobec tego warto rozmawiać o bólu z osobami, które nie są specjalistami w tej dziedzinie, aby nam pomogły?

Psychologowie twierdzą, że ukrywanie i przemilczenie bólu jest niekorzystne dla naszego zdrowia i psychiki, ponieważ wiąże się z narastającym niepokojem i jednocześnie bólem. Ukrywając ból nie dajemy możliwości, by otrzymać pomoc lub dobre rady. Milcząc nie oczyszczamy organizmu ze złych emocji, niezbędnych dla zdrowia i równowagi wewnętrznej.

 

Psycholog radzi, by nie tłumić bólu w sobie.

Kiedy nachodzi ból, nie próbuj odizolować się od otoczenia. Niemal każdy ból jesteśmy w stanie kontrolować. Zamiast skupiać się na bólu i na tym co się z nami dzieje, lepiej skoncentrować się na jakichś przyjemnościach, np. spotkać się z bliskimi, posłuchać ulubionej muzyki, włączyć ulubiony serial - to spowoduje, że przeniesiemy uwagę z bólu na to co nas absorbuje i może o nim zapomnimy .

 

Aktywność

Spacer, taniec czy proste ćwiczenia to najlepsze lekarstwo na skurcze brzucha. Wiele kobiet potwierdza, że ruch podczas okresu przynosi im ulgę, natomiast bezczynność nasila dolegliwości.

 

Nerwy i stres = większy ból

Ból wywołuje stres. Stres wywołuje ból. Jak zatem poradzić sobie z tym, by ból nie powodował stresu i odwrotnie. Zanim zwalczymy ból warto się odstresować, czyli zając się czymś co nas uspokaja i sprawia przyjemność. Dodatkowo zaaplikujmy tabletkę rozkurczową. Po zastosowaniu tych i powyższych zaleceń będziemy spokojniejsze a ból minie.

 

Samopoczucie

Ból wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Poprzez comiesięczne bóle menstruacyjne jesteśmy zdenerwowane i negatywnie nastawione do otoczenia. Jednak świat nam nie pomoże jak będziemy go odbierać jako wroga i się od niego izolować. Najgorsze jest przeżywanie bólów menstrualnych w atmosferze choroby i cierpienia, ponieważ zawsze będziemy tak przeżywać każdy ból i stres.

Artykuł poleca Gabinet Psychologiczno-Psychoterapeutyczny - Katarzyna Domańska


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik