PSD2 dyrektywa unijna – jakie zmiany w bankowości elektronicznej w 2018 roku?

29-01-2018, 00:55

Wzmianki o PSD2 są jeszcze na tyle nowe, że budzą wiele emocji. Po części bierze się to również z otworzenia się rynku finansowego na nowe podmioty, co wiąże się w niedalekiej przyszłości z pojawieniem się większej konkurencji wobec istniejących dziś banków. Czym w swej istocie jest PSD2 i komu ułatwi życie? O tym parę słów poniżej.

karty kredytowe

Na czym w ogóle polega PSD2 dyrektywa?

PSD2 dyrektywa, czyli Payment Services Directive, to nowe rozporządzenie wydane przez Komisję Europejską, które ma na celu wprowadzić do europejskiej bankowości elektronicznej więcej innowacyjności. Ta otwartość i dopuszczenie do działalności „świeżej krwi”, czyli nowych podmiotów finansowych, m.in. startupów Fintech ma stworzyć większą konkurencję dla najpotężniejszych graczy, czyli dla banków, na czym oczywiście skorzystają ich klienci.

Czym jest RTS?

RTS, czyli inaczej Regulatory Technical Standards, to wskazówki, zgodnie z którymi podmioty finansowe i płatnicze będą musiały działać podczas wypełniania nowej dyrektywy PSD2. RTS zacznie obowiązywać dopiero od września 2019 roku.

Jakie korzyści wynikają z dyrektywy PSD II?

Korzyści należy upatrywać w większym dostępie konsumentów do podmiotów finansowych. Konkurencyjność może skłonić placówki bankowe do oferowania lepszych warunków swoim klientom. Nowe zasady wprowadzone przez Komisję Europejską mogą mieć również dobry wpływ na rozwój branży e-commerce, gdyż klienci nie będą bali się korzystać z płatności elektronicznych. Przelewy online mają stać się dzięki PSD2 bezpieczniejsze. Kolejnym pozytywnym czynnikiem płynącym z większego otwarcia rynku płatniczego dla nowych podmiotów fintech jest szybszy dostęp do wielu kont bankowych jednocześnie i możliwość sprawniejszego wyboru placówki, w której zechcemy na przykład otworzyć lokatę czy konto oszczędnościowe.

Kiedy dyrektywa PSD2 wchodzi w życie?

Ustawa Payment Services Directive weszła już w życie wraz z dniem 13 stycznia 2018 roku.

Kim będą dostawcy nowych usług płatniczych?

Twórcy ustawy psd 2 dyrektywa nazwali ich również, korzystając ze skrótu, tym razem TPP, który można rozwinąć jako Third Party Providers. Należą do nich dostawcy usług inicjowania płatności (PISP) oraz dostawcy informacji o kontach bankowych (AIS).

PSD 2 – dyrektywa, która budzi obawy

Dyrektywa PSD II, jak wszystko, co nowe i nieznane, może rodzić pewne wątpliwości, dotyczące m.in. uwierzytelnienia klienta i bezpieczeństwa przesyłanych do systemu wrażliwych danych finansowych. Uspokoić niektóre osoby może fakt, że nad funkcjonowaniem nowych placówek finansowych ma czuwać Komisja Nadzoru Finansowego.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: