Przyjrzą się cłom na elektronikę

16-09-2008, 07:59

Opłaty celne dotyczące niektórych urządzeń elektronicznych mogą zostać niebawem zmienione lub zniesione. Komisja Europejska zaproponowała, aby zaktualizować podpisane 12 lat temu porozumienie ITA (Information Technology Agreement), które znosiło cła w handlu sprzętem komputerowym i teleinformatycznym.

W roku 1996 podpisano porozumienie ITA, którego założeniem było zniesienie ceł na urządzenia elektroniczne dla firm. Początkowo porozumienie miało 14 sygnatariuszy, którzy reprezentowali 90% światowych producentów elektroniki.

Od czasu podpisania porozumienia wiele się zmieniło. Niektóre produkty, których dotyczyło ITA, stały się standardowym wyposażeniem domów. Chodzi m.in. o ekrany LCD, drukarki i urządzenia set-top-box. Komisja Europejska zaczęła podnosić cła na te produkty argumentując, że nie są one produktami przeznaczonymi wyłącznie dla biznesu. Poza tym zwiększyła się liczba sygnatariuszy porozumienia (43 reprezentujących 70 krajów) i znaczenie przemysłu IT.

W maju br. USA poskarżyło się Światowej Komisji Handlu (WTO) na Unię Europejską właśnie w sprawie interpretacji przestarzałego porozumienia ITA. Skargę oficjalnie poparła Japonia i Tajwan.

Teraz Komisja Europejska zapowiada, że ITA zostanie zaktualizowana. Jej przedstawiciele podają, że nastąpi to w ciągu "miesięcy, nie lat". Odpowiedzialny za handel komisarz Peter Mandelson przyznał, że porozumienie ITA w obecnym kształcie jest nieaktualne i nie może skutecznie znosić barier w handlu sprzętem elektronicznym. Dodał jednak, że nowa wersja musi być opracowana w ramach wielostronnej dyskusji, w której wezmą udział wszystkie zainteresowane strony.

Również rzecznicy KE podkreślili, że europejski regulator nie ma zamiaru jedynie odpowiadać na skargę USA i Japonii, ale dokonać wszystkich zmian po dyskusji na szerszym forum. Departamenty handlu USA i Japonii jeszcze nie skomentowały tego pomysłu.

Istotne jest to, że w dyskusjach nad nowym ITA mają być poruszone nie tylko kwestie ceł, ale także innych barier w handlu elektroniką. Niektóre kraje (np. Japonia i Korea Południowa) stosują nietypowe wymagania techniczne aby powstrzymać napływ produktów z innych części świata. Dyskusje nad nowym ITA mogą pomóc w usunięciu tych przeszkód. Obecnie efekty wspomnianych barier są wyraźnie widoczne np. Nokia jest niemal nieobecna na rynku Japońskim.


Źródło: KE, WTO, PC World
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy