Przewrót na rynku mobilnego internetu?

27-07-2008, 17:04

Plus oraz Play Mobile do swoich ofert mobilnego dostępu do internetu wprowadziły nowe modemy. Orange od jesieni zapowiedział otwarcie swoich hot-spotów na użytkowników Neostrady, a Era uruchomiła ofertę mobilnego internetu prepaid. Wygląda na to, że operatorzy coraz bardziej koncentrują się na walce o klientów zainteresowanych usługami bezprzewodowego internetu. To duża korzyść dla kupujących, bowiem taka sytuacja może przełożyć się na niższe ceny usług.

Nowy modem w ofercie iPlus to USB Huawei 272 HSPA 7,2 obsługuje standardy HSDPA/HSUPA/3G/EDGE/GPRS/GSM tym samym umożliwiając pobieranie i wysyłanie danych z prędkością - odpowiednio do 7,2 Mb/s oraz do 2 Mb/s.

Urządzenie można kupić w obecnych promocjach sieci oraz w tzw. ofertach zatrzymaniowych dla obecnych klientów, którym kończy się kontrakt. Jeśli użytkownik zdecyduje się zawrzeć umowę na 2 lata otrzyma możliwość zakupu 24 miesięcznej licencji programu antywirusowego Kaspersky Internet Security 2009 w cenie 1,22 zł brutto.

Cena za modem dla użytkowników indywidualnych waha się od 1 zł do 309 zł z VAT. Firmom przyjdzie zapłacić - zależnie od wybranego planu cenowego - 1 zł lub 303,78 zł z VAT.

Modem USB Huawei 272 HSPA
fot. - Modem USB Huawei 272 HSPA
W lipcu nowy modem wprowadził też Play. Czwarty operator zaoferował klientom model Toshiba G450 w cenie 69 zł brutto przy zawarciu umowy na 12 miesięcy. Modem m.in. obsługuje technologie HSDPA i posiada wbudowany odtwarzacz mp3. Oferta dostępna jest tylko i wyłącznie przy sprzedaży w salonach.

Na polskim rynku mobilnego dostępu do internetu powoli robi się gorąco. Play ze swoją usługą Play Online stara się nawiązać swoistą wojnę cenową podobną do tej, jaka miała miejsce w pierwszym kwartale zeszłego roku. W porównaniu z konkurencją oferta Play wydaje się być atrakcyjna, ale taki stan rzeczy to zapewne kwestia czasu.

Sonda
Czy korzystasz z usługi mobilnego dostępu do internetu?
  • Tak, jestem zadowolona/y
  • Tak, ale nie jestem zadowolona/y
  • Nie, czekam na dalsze obniżki cen/szybszy dostęp
  • Nie, ale planuję zacząć w najbliższym czasie
  • Nie, nie interesuje mnie taka oferta
wyniki  komentarze

Prawdopodobnie pod koniec okresu wakacyjnego lub tuż po nim starsi i bardziej doświadczeni gracze odpowiedzą na ofertę P4. Taki scenariusz oczywiście jest pożądany przez kupujących, bowiem prawdopodobnie przełoży się to na korzystniejsze ceny za usługi.

Do walki niespodziewanie włączyła się Telekomunikacja Polska (która de facto niebawem rozpocznie sprzedaż swoich usług pod szyldem Orange) zapowiadając, że użytkownicy droższych pakietów Neostrady otrzymają możliwość bezpłatnego korzystania z hotspotów sieci Orange, których obecnie jest ich 300.

Natomiast PTC 21. lipca wprowadziła usługę przedpłaconego mobilnego internetu. Można ją zakupić w 2 wariantach: pierwszy - dla posiadaczy modemów - o wartości 25 zł oraz drugi - z modemem USB Option iCON 225 - o wartości 50 zł (cena takiego zestawu to 399 zł). Ponadto dla użytkowników tej usługi korzystanie z internetu w sieci hotspotów Ery jest bezpłatne.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Dziennik Internautów, Plus, Play, PTC
Tematy pokrewne:  

tag Play Onlinetag modemytag mobilny internettag iPlustag 3G
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy