Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Prześwietlanie na lotniskach jeszcze nam nie grozi

25-10-2008, 11:45

Stosowaniu urządzeń skanujących do prześwietlania pasażerów sprzeciwili się europosłowie. W uzasadnieniu stwierdzili, że urządzenia te umożliwiają "uzyskanie obrazów ludzi, jakby byli oni nadzy, co jest równoznaczne z wirtualnym przeszukiwaniem rozebranych do naga osób". Wiele wskazuje jednak na to, że to nie koniec dyskusji w tym temacie.

Rezolucja w sprawie dozwolonych metod kontroli pasażerów na lotniskach została przyjęta w czwartek. Posłowie uznali, że urządzenia do prześwietlania pasażerów mają poważny wpływ na podstawowe prawa człowieka, np. prawo do prywatności, do ochrony danych i do godności osobistej. Wzięto pod uwagę fakt, że środek ten ma charakter daleko odbiegający od czysto technicznego i dlatego też powinny mu towarzyszyć mocne i odpowiednie gwarancje.

Podczas debaty nad projektem rezolucji eurodeputowani podkreślali, że propozycja budzi nie tylko wątpliwości, ale naraża także UE i państwa członkowskie na ewentualne sprawy sądowe o naruszenie praw człowieka i podstawowych wolności, a także na wyroki skazujące organów chroniących prawa człowieka.

Dodatkowo w uzasadnieniu posłowie podkreślili, że Komisja nie dołączyła oceny wpływu na prawa podstawowe i zgodności proponowanych rozwiązań z Kartą Praw Podstawowych oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka. Nie skonsultowano się też z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych czy Agencją Praw Podstawowych.

Trzeba więcej konsultacji

Posłowie całkowicie zgadzają się z tym, że w sektorze lotnictwa należy zagwarantować realne bezpieczeństwo, jednak ich zdaniem zabrakło odpowiednio szerokiej i przejrzystej debaty na szczeblu unijnym i krajowym.

Teraz eurodeputowani zwrócili się do Komisji  Europejskiej, aby przed upływem trzech miesięcy dokonała ona oceny wypływu na prawa podstawowe, skonsultowała się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, grupą roboczą utworzoną na mocy artykułu 29 oraz Agencją Praw Podstawowych.

Parlament wezwał też Komisję, aby w tym samym czasie dokonała naukowej i medycznej oceny ewentualnego wpływu takiej technologii na zdrowie oraz dokonała realnej oceny wdrożenia tego projektu pod względem wpływu gospodarczo-handlowego.

Parlament zwrócił się także do do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych oraz grupy roboczej utworzonej na mocy artykułu 29, a także Agencji Praw Podstawowych o wydanie w trybie pilnym na początku listopada 2008 r. opinii w sprawie urządzeń prześwietlających.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR