Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przejrzyste przeglądanie ksiąg wieczystych online

27-09-2016, 06:22

Poszukiwanie informacji o księgach wieczystych w wersji elektronicznej jest wyjątkowo wygodne!

Kamienica przy krakowskiej Brackiej, zabudowania na placu Trzech Krzyży w Warszawie czy nowoczesne budynki przy ulicy Francuskiej w Katowicach – dzięki serwisowi ksiegi-wieczyste-online.pl poszukiwanie treści ksiąg wieczystych jeszcze nie było tak proste!

Czym są księgi wieczyste?

Prowadzone przez sądy księgi wieczyste są urzędowymi, jawnymi rejestrami, ustalającymi ogół praw rzeczowych – głównie praw własności – na nieruchomościach. W innych państwach (oraz w Polsce do 1946 roku) dokumenty tego typu nazywane są księgami hipotecznymi albo gruntowymi.

Księgi ukazują stan prawny nieruchomości – takich, jak mieszkania, domy, działki budowlane i grunty, a także spółdzielcze własnościowe prawa do mieszkania. Warto zauważyć, że niektóre z praw rzeczowych mogą być ustanowione wyłącznie wpisem do księgi wieczystej – przykładem są przede wszystkim hipoteki.

Co znajduje się w księgach wieczystych?

Wszystkie księgi wieczyste przedstawiają identyczny zbiór informacji, podzielony na cztery działy. Pierwszy dział wskazuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością. Drugi – wpisy dotyczące własności użytkowania wieczystego, natomiast trzeci – wpisy związane z ograniczonymi prawami rzeczowymi (z wyłączeniem hipotek), wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz wpisy innych praw i roszczeń (ponownie – oprócz tych, które dotyczą hipotek). Ostatni, czwarty dział zawiera pomijane wcześniej wpisy dotyczące założonych na nieruchomości hipotek.

Jakie zasady rządzą księgami wieczystymi?

Ksiąg wieczystych dotyczą przede wszystkim dwie zasady: jawności materialnej oraz powszechnej ich jawności. Według zasady jawności materialnej, domniemywa się, że prawa w nich wpisane odzwierciedlają rzeczywisty stan prawny. Natomiast zasada powszechnej jawności ksiąg wieczystych oznacza, że każdy (bez względu na swój interes prawny) może mieć wgląd w treść ksiąg. Niemożliwe jest wobec tego zasłanianie się nieznajomością zawartych w księgach wpisów czy wzmianek.

Nie dopuszcza się więc powoływania się na nieznajomość treści ksiąg wieczystych po to, by ochronić się np. przed roszczeniami osób, których prawa zostały w księdze wskazane. Weryfikacja treści właściwej księgi powinna jednak towarzyszyć każdej transakcji związanej z nieruchomościami.

Zabezpieczeniem przed ewentualnymi problemami może być też konstrukcja rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Ochrania ona kontrahentów, którzy działają w dobrej wierze. Jeśli więc zawrzemy umowę kupna-sprzedaży z osobą, która wpisana jest jako właściciel nieruchomości w księdze wieczystej, a później pojawi się zupełnie inny właściciel, mamy szansę na uznanie porozumienia za skuteczne. Musimy jednak wykazać, że nie mieliśmy świadomości istniejących nieprawidłowości.

laptop

Elektroniczne księgi wieczyste

Na mocy decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości od 2010 roku możliwe jest przeglądanie ksiąg wieczystych w wersji cyfrowej. Ich treść jest systematycznie przenoszona do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Digitalizacja zasobów poskutkowała udostępnieniem opracowanych ksiąg przez Internet.

Umożliwia to przeglądanie ksiąg wieczystych przez ksiegi-wieczyste-online.pl. Serwis działa we współpracy z Portalem Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, a źródłem informacji jest Ministerstwo Sprawiedliwości – treści, które znajdziemy na stronie odpowiadają więc tym, które zamieszczone są w bazie centralnej.

Przejrzyste przeglądanie umożliwia na ksiegi-wieczyste-online.pl nowoczesny, intuicyjny i przyjazny użytkownikom interfejs. Naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom wychodzą też kolejne funkcjonalności. Treści ksiąg wieczystych można więc pobrać w formacie PDF oraz wydrukować. Dodatkową usługą jest możliwość dostarczenia oryginałów odpisów ksiąg wieczystych wydawanych przez uprawnione sądy wieczystoksięgowe.

Zdecydowanie ułatwione jest także wyszukiwanie potrzebnych informacji. Aby skorzystać z serwisu, niekonieczna jest znajomość numeru KW nieruchomości – wystarczy jej adres lub numer działki. Dzięki temu przeglądanie ksiąg wieczystych jest nie tylko przejrzyste, ale i wygodne!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING