Przedsiębiorcy boją się chmury

08-06-2011, 12:58

...taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez Trend Micro. A dzieje się tak nie bez powodu - 43% osób podejmujących decyzje z zakresu IT w przedsiębiorstwach odnotowały w ciągu ostatniego roku obniżenie poziomu bezpieczeństwa lub problemy podczas współpracy z dostawcą usług przetwarzania danych w chmurze.

Do udziału w badaniach zaproszono 1200 specjalistów branży IT z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii, Kanady i Japonii. Z jednej strony przedsiębiorstwa coraz chętniej przenoszą swoje zasoby do chmury. Choć odsetek respondentów aktualnie realizujących projekty w chmurze wynosi odrobinę ponad 10%, prawie połowa jest w trakcie wdrażania lub pilotażu nowych aplikacji tego typu.

Z drugiej strony - jak się okazuje - wielu przedsiębiorców nie wie, czym dokładnie są usługi cloud computing. Po zapoznaniu się z listą aktualnych usług w chmurze 93% respondentów stwierdziło, że korzysta przynajmniej z jednej z nich. Jednocześnie 7% badanych z tej grupy powiedziało, że ich firma nie planuje zastosowania żadnych usług w chmurze, co jest sprzeczne z poprzednim wynikiem.

– Z naszych danych wynika, że w najbliższych latach liczba nowych aplikacji w chmurze wzrośnie pięciokrotnie. Jednocześnie 43% aktualnych użytkowników chmury doświadczyło w ostatnim roku problemów związanych z bezpieczeństwem. Co więcej, wielu użytkowników nie zdawało sobie sprawy z tego, że używa chmury, nie mówiąc już o jej zabezpieczaniu – komentuje Dave Asprey, wicedyrektor ds. bezpieczeństwa cloud computing w Trend Micro.

>> Czytaj także: iCloud, czyli sposób na opłaty od piratów? (wideo)

Wśród najważniejszych przeszkód na drodze do wdrożenia takiego modelu respondenci wymieniają obawy związane z bezpieczeństwem danych lub infrastruktury chmury (50%) oraz dotyczące wydajności pracy i dostępności usług w chmurze (48%).

– W przeszłości obawy związane z bezpieczeństwem były głównym czynnikiem powstrzymującym przedsiębiorstwa od przyjmowania rozwiązań opartych na modelu chmury. Dziś wydajność i dostępność są równie ważne dla osób odpowiedzialnych za decyzje IT. Jak to można było zauważyć podczas ostatnich incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa danych, wszystko jest połączone – złe zabezpieczenia wytwarzają opóźnienia w pracy równie skutecznie, jak niska wydajność – mówi Asprey.

85% respondentów stosuje szyfrowanie danych przechowywanych w chmurze. Natomiast przed wdrożeniem usług cloud computing ponad połowa badanych byłaby bardziej skłonna rozważyć skorzystanie z usług tego providera chmury, w którego ofercie zawarte byłoby szyfrowanie przechowywanych danych.

>> Czytaj także: Hybrydowa usługa chmurowa od Intela


Źródło: Trend Micro
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31