Przedpremierowa wersja MySQL 5.5 dostępna do pobrania

27-09-2010, 15:14

Przedprodukcyjną wersję oprogramowania MySQL 5.5, zaprezentowaną na konferencji Oracle OpenWorld podczas imprezy MySQL Sunday, można już pobrać ze strony producenta. Oracle, aktualny właściciel tej technologii, licencjonowanej na warunkach GNU GPL, skupił się na poprawie wydajności, dostępności i łatwości użytkowania.

Jak informuje producent, w przedpremierowej wersji tego systemu zarządzania bazami danych wprowadzono rozszerzenia mające zapewnić optymalną wydajność i skalowalność podczas pracy na najnowszym sprzęcie z wieloma procesorami wielordzeniowymi, pod kontrolą najnowszych systemów operacyjnych (m.in. Windowsa, Linuksa i Mac OS X).

Moduł InnoDB pełni teraz funkcję domyślnego mechanizmu pamięci masowej (storage engine) na potrzeby serwera MySQL, zapewniając obsługę transakcji w sposób określany akronimem ACID (atomicity ― niepodzielność, consistency ― spójność, isolation ― izolacja, durability ― trwałość). Użytkownicy MySQL doczekali się więc w końcu referencyjnej spójności danych.

Z kolei nowy, częściowo synchroniczny mechanizm replikacji (Replication Heart Beat) ma zwiększyć niezawodność przełączania awaryjnego, umożliwiając kontynuowanie przetwarzania przez kontroler główny bez czekania na potwierdzenie przez wszystkie kontrolery podległe. Zapewnia też szybsze wykrywanie, diagnozowanie i korygowanie problemów z synchronizacją architektury master/slave.

>> Jak MySQL trafił do rąk Oracle? Czytaj: Sun kupi MySQL za miliard dolarów oraz KE: Jest zgoda na przejęcie Sun przez Oracle

Przedstawiciele Oracle zwracają uwagę także na łatwiejsze użytkowanie przedpremierowej wersji MySQL. Ulepszone partycjonowanie indeksów i tabel umożliwia definiowanie partycji RANGE i LIST na kolumnach typu date, datetime, varchar i char, co upraszcza i rozszerza MySQL oraz zwiększa elastyczność indeksowania i dostrajania zapytań.

Administratorzy bazy danych i programiści mogą teraz zaoszczędzić czas, korzystając w ramach procedur zapisanych (w tym procedur wyzwalanych) z elementów składniowych SIGNAL/RESIGNAL w standardzie ANSI/ISO. Na uwagę zasługują też rozszerzone funkcje diagnostyczne, w tym nowa funkcja PERFORMANCE_SCHEMA. Umożliwiają one prowadzenie diagnostyki na niskim poziomie na potrzeby diagnozowania wydajności serwera MySQL.

>> Czytaj także: Oracle wesprze innowacyjne pomysły biznesowe

A propos wydajności - tego też nie zaniedbano. Według producenta przedpremierowa wersja oprogramowania MySQL 5.5.6 cechuje się o wiele większą szybkością niż aktualna wersja stabilna - 5.1.50. 

  • W środowisku Windows: w przypadku operacji odczytu/zapisu wydajność wyższa nawet o 1500%, natomiast w przypadku operacji tylko do odczytu maksymalnie o 500% (test wzorcowy SysBench przeprowadzony z wykorzystaniem procesorów Intel x86_64; 4 procesory 2‑rdzeniowe; 3,166 GHz, 8 GB pamięci RAM; Windows Server 2008).
  • W środowisku Linux: w przypadku operacji odczytu/zapisu wydajność wyższa nawet o 360%, natomiast w przypadku operacji tylko do odczytu maksymalnie o 200% test wzorcowy SysBench przeprowadzony z wykorzystaniem procesorów Xeon X7460 x86_64; 4 procesory 6‑rdzeniowe; 2,66 GHz, 32 GB pamięci RAM; Fedora 10).

Przedprodukcyjne wydanie MySQL 5.5.6 można pobrać ze strony Oracle.


Źródło: Oracle
Tematy pokrewne:  

tag Oracletag MySQLtag bazy danych
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031