Prowadzisz biznes w Unii? Sprawdź, co Ci da domena .eu

03-12-2010, 18:52

Domena .pl to dziś rzecz obowiązkowa dla każdej firmy, która chce być obecna w sieci. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się jednak na wykupywanie dodatkowych adresów. Wśród nich dużą popularnością cieszy się końcówka .eu.

Domena .eu pojawiła się w internecie w 2005 r. Początkowo tego typu adresy mogli rejestrować tylko właściciele znaków towarowych oraz podmioty związane z nazwami geograficznymi (np. samorządy lokalne). W 2006 r. końcówki .eu udostępniono także małym i średnim firmom oraz osobom prywatnym. Nadal jednak konieczna była weryfikacja tożsamości wnioskodawców. Kilka miesięcy później adresy .eu zostały ostatecznie uwolnione.

Od tego momentu zarejestrowanie domeny .eu wygląda tak samo, jak zakup domeny .pl. Należy odwiedzić stronę registratora lub jego resellera (przedstawiciela handlowego, który pełni funkcję pośrednika), wybrać pożądaną, wolną nazwę i zapłacić za pierwszy rok korzystania z domeny. Nowy adres powinien od razu zostać uaktywniony. Roczny abonament za domenę .eu to zazwyczaj około 50 zł.

>> Czytaj także: Galeria domenowych osobliwości

Do końca grudnia w CAL.pl trwa świąteczna promocja domen .eu. Za pierwszy rok trzeba zapłacić tylko 11,90 zł netto. Klient nie jest obciążany żadnymi dodatkowymi zobowiązaniami w rodzaju konieczności odnowienia adresu po 12 miesiącach. Nie musi więc wykupywać domeny na dwa czy trzy lata z góry, jak to bywa u wielu dostawców. Dodatkowo, jeśli zostanie fanem CAL.pl na Facebooku, zapłaci za pierwszy rok tylko 5 zł netto.

Kupując domenę .eu warto pamiętać o tym, że taki URL nie zastępuje klasycznego adresu z końcówką .pl. Na jego wykupieniu mogą jednak skorzystać małe i średnie przedsiębiorstw, które prowadzą działalność przygraniczną i potrzebują witryny np. po polsku, czesku i słowacku. Europejska domena to prestiż - skojarzona z nią witryna robi wrażenie bardziej profesjonalnej.

>> Czytaj także: Czy .co to nowy .com?


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag domeny europejskietag domenytag CAL.pltag biznes
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy