Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Projekty fotometryczne kluczem do prawidłowego oświetlenia

04-06-2020, 11:07

Przypadkowe rozmieszczenie lamp może skutkować dyskomfortem, którego przyczynę ciężko odgadnąć. Z pomocą przychodzi technologia. Poznaj projekty fotometryczne - klucz do prawidłowego oświetlenia każdej przestrzeni.

Oświetlenie budynku a charakterystyka pomieszczeń

Duże znaczenie w rozmieszczeniu lamp LED ma sama charakterystyka budynku. Co jest najistotniejsze?

  • Czy pomieszczenie ma dostęp do światła naturalnego? Czy znajduje się w nim okno, a jeśli tak, to w jakim kierunku padają strumienie światła?
  • Jak wysoko zawieszony jest sufit oraz jakie jest rozmieszczenie ścian? Na tej podstawie będziemy wybierać lampy sufitowe LED. Ważne jest czy występują w pomieszczeniu ciemne kąty lub pochłaniające światło przejścia do korytarzy.
  • Jakie jest zastosowanie pomieszczenia i jaki klimat chcemy w nim zbudować. Innego rodzaju oświetlenia wymagają szpitale, innego poczekalnie, a jeszcze innego kluby o mrocznej tematyce.
  • Jakie jest rozmieszczenie mebli. Pomoże to w ustaleniu punktów wymagających strumienia światła, tak jak np. lada w recepcji, na której często wypełnia się dokumenty.

W dalszym rozrachunku znaczenie mają również elementy zmienne takie jak np. kolor ścian. Wszystkie te aspekty mają wpływ na odbiór światła przez ludzkie oko. Rozwój techniki pozwolił nam na lepsze poznanie działania światła i w rezultacie dokładniejszy wybór lamp dopasowanych do wnętrza.

projekty fotometryczne

Rozmieszczenie lamp z projektami fotometrycznymi

Projekty fotometryczne powstają w oparciu o dział optyki, który mierzy wielkości najlepiej oddające charakterystykę światła postrzeganego przez ludzkie oko. Do wartości określających ten stan zalicza się jasność światła (światłość), strumień promieniowania oraz natężenie światła padające na wybraną powierzchnię (lx). Program (np. Dialux) bierze pod uwagę cechy otoczenia, takie jak potencjalny rozkład współrzędnych opraw, opisy opraw, czy geometrię urządzeń występujących w pomieszczeniu, generując oczekiwany rozsył światła.

Programy wizualizują padanie światła i jego oddziaływanie na przestrzeń. "Na tej podstawie jesteśmy w stanie dopasować oświetlenie w oparciu o funkcjonowanie ludzkiego oka, które jest sensorem widma elektromagnetycznego wydobywającego się z lamp. Manipulacja wskaźnikami dostępnymi w programie pozwala nam odczytać potencjalny odbiór światła, które zależne jest od natężenia oraz długości fal." - mówi specjalista sklepu z oświetleniem Leduj.pl

Dlaczego warto wykonać projekty fotometryczne?

Decydując się na wykonanie projektu fotometrycznego można uzyskać oczekiwany efekt optyczny. Na tej podstawie można zmierzyć i zobaczyć efekty, jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu lamp, przez co można oszczędzić pieniądze (unikając nietrafionego zakupu). Projekt ułatwia wytypować rodzaj opraw, kąt padania światła, odpowiadające na potrzeby żarówki oraz ich barwę światła. Uściślając: na podstawie projektów specjaliści są w stanie dobrać idealne oświetlenie LED.

Nieodpowiednie oświetlenie LED często jest powodem efektu olśnienia, który potrafi krótkotrwale oślepić. Rozwój technologii gwarantuje jednak możliwość wyeliminowania zagrożeń, zanim wystąpią. Aby uzyskać profesjonalny projekt fotometryczny, należy się skontaktować ze specjalistą, który dobierze oświetlenie tak, by w przyszłości nie groziły nam dodatkowe wydatki naprawcze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Więcej w tym temacie:



    Ostatnie artykuły:


    fot. Samsung



    fot. HONOR







    Tematy pokrewne:  

    tag oświetlenie LED