Projektowanie i aranżacja wnętrz, jak dobrze zaplanować układ podłóg w mieszkaniu

05-02-2020, 07:47

Podłoga to jeden z ważniejszych elementów wystroju mieszkania. Projektowanie wnętrz z kolei, to proces który bardzo wyraźnie wyodrębnia i dzieli składowe aranżacji wnętrza. Na takie które stanowią tło i te będące uzupełnieniem. Projektowanie wnętrz to proces który powinien obejmować mieszkanie jako całość. Ustalać jego ostateczny wygląd jeszcze długo przed rozpoczęciem prac na budowie.

Tworzone do projektu wnętrz wizualizacje pomieszczeń pokazują wyraźnie kubaturę pomieszczenia, rozkład kolorystyki i płaszczyzny materiałów. Ale nawet bez tego wiadomo, że płaszczyzna podłóg to duża powierzchnia która będzie wpływać na odbiór całości.

Projektowanie i aranżacja wnętrz, lepiej planować niż improwizować !

Nie muszę podkreślać, że najbardziej komfortowo jest skorzystać z usługi projektanta wnętrz. Z wyprzedzeniem udziela on odpowiedzi na pytania które na pewno się pojawią. Daje to czas na przemyślenie zagadnienia i ewentualną zmianę. To ogromne ułatwienie dla inwestora. Bo tylko niewielki ułamek spraw pozostaje do omówienia na budowie.

Projektowanie wnętrz, jak dobrze zaplanować układ podłóg ?

Dochodzimy do sedna. Mianowicie do podłogi. Jak wcześniej to duża płaszczyzna z ogromnym znaczeniem dla projektu wnętrz. Należy dokładnie określić podziały stref użytkowych i dostosować materiał do warunków użytkowania.

Dobrze zaplanowane podłogi mają znaczący wpływ na odbieranie powierzchni w mieszkaniu ale również komfort mieszkania.

Jaką podłogę położyć w holu, a jaką w kuchni?

Hol przy wejściu. Tu zdecydowanie kładziemy podłogę odporną na wilgoć i zarysowania. Śnieg, deszcz i piach wszystko to znajdzie się na tej podłodze i należy to przewidzieć. Bez wątpienia gres jest materiałem który najlepiej sprawdzi się w wejściu. Twarda nienasiąkliwa i odporna na plamy powierzchnia doskonale sprawdzi się w tym miejscu. Bez obawy możemy zdjąć i pozostawić mokre obuwie.

Jako projektant wnętrz stosowałem wielokrotnie podłogę drewnianą już od wejścia. Chciałem maksymalnie rozciągnąć małą przestrzeń. Nie do końca się to sprawdza.

Kuchnia! Zwłaszcza kiedy jest to otwarty na salon aneks kuchenny ? Kolejne pomieszczenie gdzie dobrze dobrana podłoga ma znaczenie zarówno estetyczne jak i praktyczne. Aż prosi się żeby podłoga z salonu wchodziła do kuchni i optycznie jeszcze powiększała całą przestrzeń.

podłoga w kuchni w stylu amerykańskim

Dobry projektant wnętrz zawsze powinien zadbać o to, żeby zaproponowana estetyka sprawdzała się również w codziennym użytkowaniu. Dlatego w kuchni zwłaszcza przy blatach kuchennych warto zastosować wspomniany już gres bo w codziennym korzystaniu z kuchni ten rodzaj podłogi sprawdzi się na pewno najlepiej.

Dlatego przy projektowaniu wnętrz zaplanowanie granicy podłogi w aneksie kuchennym jest istotną spraw

Czy kierunek ułożenia podłogi ma znaczenie ?

Jedna z zasad mówi, że podłogę powinno się układać w kierunku padania światła. Maskuje to pracę drewna na przestrzeni sezonów.

Ustalając kierunek ułożenia podłogi należ mieć na uwadze również kształt pomieszczeń. To w jakim kierunku położymy podłogę będzie miało wpływ na odbiór pomieszczenia. Jest to doskonałym sposobem na jego korektę. Układając podłogę w poprzek wąskiego pokoju optycznie poszerzymy go i skrócimy.

kierunek układania podłogi w jodełkę

Łączenie dwóch podłóg. Jak je zaplanować ?

Zawsze są takie miejsca w mieszkaniu gdzie na podłodze stykają się ze sobą dwa różne materaiły. Dla przykładu gres w łazience z drewnianą podłogą w salonie. Bardzo istotne jest, żeby połączyć te dwie podłogi dokładnie pod skrzydłem drzwi. Po zamknięciu drzwi w żadnym z pomieszczeń nie będzie widać miejsca łączenia. Nie ma nic gorszego jak pasek płytek łazienkowych widoczny od salonu.

Wybór kolorystyki podłogi to kolejne zagadnienie na całkiem oddzielny artykuł. Dziękuje za przeczytanie artykułu sporządzonego przez Michała Strawe - michalstrawa.pl

Po więcej cennych informacji odsyłamy do wpisu - Jak zaplanować wejście do mieszkania czyli hol okiem architekta wnętrz?


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag podłoga
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: