Projekt domu – jak wybrać, by nie żałować

01-04-2019, 09:22

Parterowy, piętrowy, a może z użytkowym poddaszem? Z dachem płaskim czy spadzistym? Klasyczny, nowoczesny czy nawiązujący architektonicznie do śródziemnomorskich willi? Z garażem czy bez? Pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć inwestorzy już na etapie wyboru projektu domu jest mnóstwo! Pewne jest jedno – każdą z tych kwestii należy bardzo dokładnie przemyśleć. Dla zdecydowanej większości osób drugiego podejścia do budowy domu nie ma.

dom

Pierwszą kwestią przy wyborze projektu domu jest to, czy zdecydować się na ten gotowy czy też tworzony przez firmę architektoniczną na indywidualne zamówienie. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy. Gotowy projekt domu to z pewnością możliwość bardziej przystępna finansowo oraz pozwalająca zaoszczędzić mnóstwo czasu. Przygotowanie projektu przez architekta to kwestia czasami nawet kilku miesięcy, gotowe projekty dostępne są w zasadzie od ręki. Bardzo szeroką ofertę projektów domów znaleźć można w ofercie firmy New House, która od 25 lat specjalizuje się w budowie domów na terenie całej Polski. Aby ułatwić przyszłym inwestorom wybór, firma udostępniła na swojej https://new-house.com.pl/projekty-domow praktyczną wyszukiwarkę, dzięki której można szybko znaleźć m.in. projekty domów jednorodzinnych oraz projekty domów nowoczesnych. – Oferujemy naszym klientom nie tylko szeroki wybór gotowych projektów domów. Specjalizujemy się w kompleksowej budowie domów do stanu deweloperskiego oraz pod klucz, można nam zlecić zagospodarowanie terenu oraz aranżację ogrodu. Oczywiście po podpisaniu umowy to my przejmujemy na siebie wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, doprowadzenia mediów itp. Nad inwestycją cały czas czuwa sztab naszych pracowników z olbrzymim doświadczeniem. Dzięki temu inwestorzy mogą spać spokojnie, czekając aż ich wymarzony dom będzie gotowy – mówi Robert Skulimowski, prezes firmy New House.

A może projekt domu z wyceną?

Coraz większą popularnością wśród inwestorów indywidualnych cieszą się gotowe projekty domów z wyceną. Czym są? A więc są to projekty, w których znaleźć można nie tylko plany budynku oraz jego wizualizację, ale również przygotowany przez specjalistów kosztorys budowy. Może on przyjąć dwie formy – kosztorys uproszczony to ogólna wycena domu, bez podziału na koszt materiałów, robocizny, przyłączenia mediów itp. Wszystkie te pozycje wypisane punkt po punkcie znaleźć można natomiast w kosztorysie szczegółowym.

Dlaczego projekty domów z wyceną są dobrym rozwiązaniem? Otóż kosztorys to dokument wymagany przez absolutnie każdy bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego – na podstawie dochodów przyszłych inwestorów oraz szacowanych kosztów budowy wylicza się ich zdolność kredytową i sprawdza, czy będą w stanie spłacać raty. Co ważne, dla większości banków wystarczający jest już kosztorys uproszczony. Tymczasem wykonanie osobnego kosztorysu przez posiadającego do tego odpowiednie kwalifikacje specjalistę dodatkowo kosztuje, i to niemało.

Projekty domu z wyceną mają jeszcze jedną ważną zaletę. W kosztorysie uwzględnia się również zazwyczaj orientacyjne ramy czasowe, w których z poszczególnymi etapami prac powinna zmieścić się ekipa. Inwestor może więc na bieżąco kontrolować, czy budowa jego wymarzonego domu przebiega mniej więcej zgodnie z planem.

Projekty domów na indywidualne zamówienie

Jeśli chodzi o projekty domów na indywidualne zamówienie, to ich cena jest zdecydowanie wyższa niż projektów gotowych. W zależności m.in. od regionu Polski, renomy pracowni architektonicznej, ale także wielkości domu oraz oczekiwań klientów, może ona wynosić od około 130 do 300 zł za metr kwadratowy, co oznacza, że jest to nawet kilka razy więcej niż cena gotowego projektu domu. Dłuższy jest również czas oczekiwania na przygotowanie projektu domu na indywidualne zamówienie. Prace mogą trwać od kilku do kilkunastu tygodni, choć na różnego rodzaju forach budowlanych można zapoznać się z historiami inwestorów, którzy na swój projekt musieli czekać nawet rok.

Z drugiej strony, projekt domu na indywidualne zamówienie może być dopasowany do potrzeb klienta pod kątem nawet najdrobniejszych szczegółów dotyczących architektury, funkcjonalności czy przestrzeni użytkowej. Na projekt domu na indywidualne zamówienie często decydują się też osoby, które chcą wybudować dom o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Oferta gotowych projektów tak dużych domów jednorodzinnych jest wciąż relatywnie niewielka. – Jeśli klientowi zależy na wybudowaniu bardzo przestrzennego albo unikatowego pod względem architektury domu, a także w sytuacji, gdy jest właścicielem nietypowej działki, projekt domu mogą przygotować nasi architekci. Łącznie trwa to około trzech miesięcy. Nie mamy również nic przeciwko współpracy z architektami zewnętrznymi – dodaje Robert Skulimowski.

Funkcjonalność przede wszystkim!

Wybór konkretnego projektu domu to jednocześnie decyzja dotyczącego tego, jak będą wyglądały nasze wymarzone cztery kąty i jaki będzie układ funkcjonalny poszczególnych pomieszczeń. Decyzja ta musi być dogłębnie przemyślana, bo przecież w większości przypadków dom ma służyć nie tylko obecnemu, ale i przyszłym pokoleniom. – Naszym klientom zawsze radzimy, by przed podjęciem decyzji zastanowili się, ile pomieszczeń będzie im potrzebnych, jaki układ przestrzenny jest dla nich najbardziej wygodny, jakiej powierzchni oczekują. Z tym wiąże się konieczność oszacowania kosztów budowy, ale i na to mamy rozwiązanie. Nasz autorski kalkulator budowy domu pozwala szybko sprawdzić, jaki będzie orientacyjny koszt inwestycji – podsumowuje Rober Skulimowski z firmy New House.

Jak więc widać, budowa wymarzonego domu to inwestycja wymagająca podjęcia wielu ważnych decyzji już na starcie. Jedynie współpraca z doświadczonymi partnerami, takimi jak New House, daje gwarancję, że cały proces będzie przebiegał szybko, sprawnie i rzetelnie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag projekt domutag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. KasperskyRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: