Programiści w Niemczech mogą dobrze zarobić

27-04-2011, 09:10

1 maja w Niemczech kończy się 7-letni okres przejściowy ograniczający dostęp do rynku pracy dla obywateli członków UE. Polacy nie będą potrzebowali zezwolenia na pobyt czy pozwolenia na pracę. To oznacza szansę na zatrudnienie także w niemieckim sektorze IT, czasem bez konieczności uczenia się niemieckiego.

Według informacji podanych przez niemiecką firmę Bitkom liczba wolnych etatów w branży IT wzrosła za Odrą w 2010 roku o 40%. Pod koniec ubiegłego roku liczba wolnych miejsc pracy na niemieckim rynku IT wynosiła 28 tys. Według ekspertów Bitkomu u naszych zachodnich sąsiadów panuje rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych informatyków.

W kwietniu na stronach największych internetowych giełd pracy opublikowano ponad 130 ofert przeznaczonych dla specjalistów z branży IT, pochodzących od niemieckich pracodawców. Poszukiwani są inżynierowie oprogramowania specjalizujący się w platformie .NET oraz językach C++, C# oraz Java. Wysokie zapotrzebowanie panuje także na administratorów baz danych, systemów sieciowych, jak i specjalistów w zakresie Business Intelligence oraz Quality Assurance. W Polsce niemieckie firmy poszukują także konsultantów specjalizujących się w systemach ERP, CRM czy MRP.

>>> Czytaj: 200 nowych miejsc pracy w sektorze IT

W internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl w porównaniu do listopada ubiegłego roku odnotowano blisko 30-procentowy spadek liczby propozycji dla branży IT z Niemiec. Wynika to z faktu, iż większość pracodawców zakończyła rekrutację w Polsce już w pierwszym kwartale tego roku.

Chętnych do pracy nie brakuje. Na jedną ofertę opublikowaną przez niemiecką firmę odpowiada średnio 14 kandydatów, jest to jedynie 10% mniej niż w listopadzie 2010. Największym zainteresowaniem cieszą się propozycje adresowane do programistów PHP, Javy czy aplikacji internetowych oraz specjalistów w dziedzinie mediów społecznościowych. W przypadku szczególnie atrakcyjnych ofert liczba chętnych sięga 25 osób.

W sondażu przeprowadzonym przez Bank Danych o Inżynierach wśród kadry technicznej w lutym 2011 roku Niemcy znalazły się na drugiej pozycji wśród krajów najchętniej wskazywanych do podjęcia pracy przez specjalistów IT.

- Pod względem zarobków niemiecki rynek pracy może być dla polskich specjalistów ds. IT bardzo atrakcyjny. Aby pracować w Niemczech nie zawsze konieczna jest znajomość języka niemieckiego. W przypadku informatyków w większości przypadków, co prawda, wymagana jest jedynie bardzo dobra znajomość języka angielskiego, natomiast znajomość niemieckiego jest dodatkowym atutem, który może przeważyć o wyborze kandydata – komentuje Beata Szilf-Nitka, dyrektor internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl wynika, że niemieccy pracodawcy oferują polskim inżynierom średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2,6 tys. euro brutto. W Polsce natomiast uposażenie osób pracujących w branży IT wynosi średnio 5,1 tys. zł brutto. Pracodawcy proponują także pomoc finansową w zorganizowaniu zakwaterowania na terenie Niemiec, jak i kontrakt obejmujący bogaty pakiet socjalny oraz pełne ubezpieczenie.

W większości przypadków firmy zza Odry proponują zatrudnienie na umowę o pracę, często jednak podkreślają w ofertach możliwość rozliczania w tak bardzo popularnym w Polsce trybie firma-firma. Niemcy poszukują głównie wyspecjalizowanej kadry. Wymogi, jakie stawiają przed kandydatami z Polski, to nie tylko udokumentowana wiedza teoretyczna oraz praktyczna, ale przede wszystkim min. 5-letni staż pracy w branży IT oraz bardzo dobra znajomość języków obcych.

>>> Czytaj: Internet nie zawsze daje zarobić


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31