Problemy ze stanowiskiem w sprawie OOXML

22-03-2008, 06:49

Polska nie wypracowała jeszcze swojego stanowiska wobec standaryzacji kontrowersyjnego formatu OOXML. W czasie posiedzenia Polskiego Komitetu Normalizacyjnego nie udało się osiągnąć porozumienia - czytamy w serwisie OSnews.pl.

Przypomnijmy, że OOXML to opracowany przez Microsoft format dokumentacji, który już niebawem może się stać międzynarodowym standardem. Rzecz jednak w tym, że jeden taki standard już jest (chodzi o ODF) a do formatu OOXML istnieją poważne zastrzeżenia. Jeśli OOXML stanie się standardem, będzie on mógł konkurować na rynku z formatem ODF pomimo wielu wad.

We wrześniu ubiegłego roku organizacja ISO nie zgodziła się na standaryzację OOXML w szybkim trybie. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że przedstawiciele Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN) głosowali wtedy za przyjęciem standardu. Decyzja o polskim stanowisku i sposób jej podejmowania były kontrowersyjne. W opinii wielu komentatorów również wydarzenia w innych krajach pokazały brak odporności procesów normalizacyjnych na wpływy wielkich firm.

Przedwczoraj na posiedzeniu PKN nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie polskiego stanowiska odnośnie normy OOXML. Polska ma jeszcze 9 dni na podjęcie ostatecznej decyzji. Jak podaje serwis OSnews.pl, w czasie głosowania podczas posiedzenia Komitetu Technicznego nr 182 oddano 12 głosów za przyjęciem standardu, 10 głosów przeciw oraz 2 głosy wstrzymujące się.

Ponieważ taki rozkład głosów świadczy o braku porozumienia, KT 182 podjął decyzję o przeprowadzeniu głosowania korespondencyjnego, w którym wezmą udział wszyscy członkowie komitetu. Głosowanie odbędzie się w trybie elektronicznym i weźmie w nim udział 45 członków.

Warto zauważyć, że w PKN już wcześniej były problemy z wypracowaniem stanowiska wobec proponowanej normy. Głosy wstrzymujące się nie były jednak mile widziane przez przewodniczącą KT 182. Eksperci mający wątpliwości głosowali "Za z komentarzami".


Następny artykuł » zamknij

Warszawa informuje o korkach

Źródło: OSnews.pl
Tematy pokrewne:  

tag OSnews.pltag Open XMLtag OOXMLtag ODFtag Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031