Prezydent Komorowski bierze na cel cyberataki

GazetaPrawna.pl 31-05-2011, 21:23

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek po obradach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że skonsultuje z klubami i kołami parlamentarnymi projekt nowelizacji dot. zagrożenia atakami informatycznymi.

Jak powiedział prezydent na konferencji prasowej po posiedzeniu RBN, nowelizacja "ma wprowadzić definicje i mechanizm reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni". Dodał, że będzie to wykonanie ustaleń ostatniego szczytu NATO w Lizbonie z listopada 2010 r.

"Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pod szefostwem pana ministra (Stanisława) Kozieja przygotowywało odpowiedni projekt regulacji ustawowej, która pozwala, by dotychczasowe systemy reakcji państwa na zjawiska kryzysowe wykorzystać także w sytuacji - jakiegokolwiek charakteru: czy cywilnego, czy wojskowego - zagrożenia w cyberprzestrzeni" - powiedział Komorowski.

Prezydent zapowiedział, że odbędzie konsultacje z klubami i kołami parlamentarnymi, by ustalić, "czy jest możliwość bezkolizyjnego przeprowadzenia projektu" istotnego z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Dodał, że okres przed wyborami do parlamentu jest zawsze trudny dla wszelkich projektów.

Jak podkreślił szef BBN gen. Stanisław Koziej, projekt nie budzi zastrzeżeń merytorycznych - został uzgodniony z wszystkimi właściwymi ministerstwami i agencjami służb specjalnych. "Może się pojawić różnica poglądów, ale nie jest jakaś zasadnicza czy podstawowa, która by komplikowała treść ustawy" - dodał.

Jak po posiedzeniu Rady podało BBN w komunikacie, istotą inicjatywy ustawodawczej jest stworzenie prawnych podstaw do uwzględniania problematyki cyberprzestrzeni w przygotowaniu państwa na ewentualność działania w sytuacjach szczególnych, wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Prezydent Komorowski bierze na cel cyberataki

PAP

Gazeta Prawna

 


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31