Premium Rate, Prawo telekomunikacyjne i poprawki Senatu

19-09-2011, 10:30

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która ma chronić konsumentów przed nadużyciami związanymi z korzystaniem z usług o podwyższonej opłacie, została w piątek ostatecznie uchwalona przez Sejm. Posłowie przyjęli 12 poprawek zgłoszonych przez Senat RP.

W Dzienniku Internautów wielokrotnie pisaliśmy o naciąganiu na usługi o podwyższonej opłacie, przede wszystkim na SMS-y Premium. Problemów tych nie udało się rozwiązać w drodze samoregulacji, ale zaproponowano zmianę przepisów Prawa telekomunikacyjnego. O tej nowelizacji DI wspominał na początku września.

16 września posłowie przyjęli 12 poprawek do nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, które zostały zgłoszone przez Senat. Uchwałę Senatu w tej sprawie oraz tekst nowelizacji uwzględniający przyjęte poprawki Senatu można znaleźć na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj: (akt.) Dostęp do informacji publicznej - Senat zaognił sytuację

Przepisy ustawy przede wszystkim poszerzają obowiązki informacyjne wobec odbiorców usług Premium Rate. Ustawa określa m.in. sposób informowania o cenie usług, tzn. tło informacji nie może utrudniać lub uniemożliwiać zapoznania się z ceną za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceną za połączenie, rozmiar czcionki ceny nie może być mniejszy niż 60% rozmiaru czcionki numeru tej usługi, a czas prezentacji ceny nie może być krótszy niż czas prezentacji numeru tej usługi.

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do wyraźnego informowania o tym, że usługa świadczona na danym numerze wymaga subskrypcji.

Ponadto konsumenci mają korzystać z różnych sposobów blokowania połączeń wychodzących na numery o podwyższonej opłacie, jak i połączeń przychodzących z takich numerów. Abonent ma mieć możliwość nieodpłatnego:

  • blokowania połączeń na numery o podwyższonej opłacie,
  • blokowania połączeń na numery poszczególnych rodzajów usług o podwyższonej opłacie,
  • określenia progu kwotowego, po przekroczeniu którego dostawca będzie obowiązany do zablokowania możliwości wykonywania połączeń na numery usług o podwyższonej opłacie i odbierania połączeń z takich numerów (dostawca będzie obowiązany oferować abonentom co najmniej trzy progi kwotowe, które wynoszą 35, 100 i 200 złotych),
  • określenia maksymalnej ceny za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceny za połączenie w przypadku usługi taryfikowanej za całe połączenie i nieodpłatnego blokowania połączeń wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie, których cena przekracza cenę maksymalną określoną przez abonenta w żądaniu.

Dostawcy usług o podwyższonej opłacie będą musieli na 7 dni przed dniem rozpoczęcia świadczenia usługi przekazać do UKE swoje dane, informacje o usłudze oraz o numerach wykorzystywanych do świadczenia usługi. Prezes UKE będzie prowadził jawny rejestr numerów Premium Rate, który będzie zamieszczony na stronie BIP UKE. 

Niewypełnienie lub nienależyte wypełnianie obowiązków określonych w nowych przepisach (art. 64, art. 64a i art. 65 - zob. tekst nowelizacji) zagrożone będzie karą pieniężną. Ustawa zostanie skierowana do podpisu Prezydenta RP.

Czytaj: Regulacja internetu - zobacz ekspresowy przegląd


Źródło: UKE
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031