Prawo budowlane – zmiany w 2018

29-05-2018, 07:19

Na początku 2018 roku wprowadzono szereg zmian w zakresie prawa budowlanego. Nowelizacje dotyczą między innymi takich zagadnień jak: stawianie budowli w pobliżu granicy działek, parkingi oraz wydzielanie pomieszczeń do przewijania dzieci. W poniższym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych zmian.

mat partnera

Nowe odległości budynku od granicy działki

Od 1 stycznia 2018 roku dom powinien stać przynajmniej cztery metry od granicy działki, jeśli jego okna lub drzwi wychodzą na tę granicę, i przynajmniej trzy metry, jeśli w ścianie położonej od strony granicy nie zamieszczono okien i drzwi. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Jeżeli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza taką możliwość, dom może stanąć nawet 1,5 metra od sąsiedniej działki!

Wedle nowego prawa budowlanego zmniejsza się także minimalna wymagana odległość budynku od granicy lasu. Jeżeli ta przebiega na naszej działce budowlanej, możemy postawić budowlę bezpośrednio przy lesie. Jeśli natomiast las zaczyna się już poza naszą działką - budynek musi znaleźć się w odległości większej niż cztery metry od granicy lasu.

Zwiększono również dopuszczalne rozmiary budynków, które zostaną postawione na lub przy granicy działki. Wcześniej mogły mieć one maksymalnie 5,5 metra długości. Obecnie jest to 6,5 metra (oraz maksymalnie 3 metry wysokości). Umożliwia to na przykład postawienie przy samej granicy naszego terenu większego garażu.

Budowa domów wielorodzinnych na granicy działki

Zmiany, jakie zaszły w prawie budowlanym, dopuszczają budowanie na granicy działki budynków wielorodzinnych, stykających się ścianami. Do tej pory takimi "bliźniakami" mogły być wyłącznie domu jednorodzinne. Ta nowelizacja ważna szczególnie z perspektywy deweloperów, którzy mogą wznosić budynki na sąsiednich działkach.

Należy jednak pamiętać, że bliźniacze budynki muszą wpisywać się w MPZP, powinny być także utrzymane w podobnej stylistyce i mieć zbliżone rozmiary. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, najlepiej poszukać specjalistycznych szkoleń z prawa budowlanego - takie oferuje na przykład JGT.

Parkingi w prawie budowlanym

Zmiany w prawie budowlanym uporządkowały kwestię parkingów. Po pierwsze, została wprowadzona definicja pojęcia „parkingu”, przez który należy "rozumieć wydzieloną powierzchnię terenu przeznaczoną do postoju i parkowania samochodów". W skład parkingu, w myśl ustawy, wchodzą zarówno miejsca postojowe, jak i dojazd do tychże miejsc.

Nowelizacja zwiększyła wymaganą szerokość miejsca postojowego: z 2,3 metra wzrosła ona do 2,5. Jest to związane z faktem, że na drogach wciąż przybywa aut większych, potrzebujących więcej miejsca do zaparkowania.

Pomieszczenie do karmienia w każdym większym budynku

W myśl nowych przepisów lokale gastronomiczne, handlowe lub usługowe, których powierzchnia przekracza 1000 metrów kwadratowych, muszą posiadać specjalne pomieszczenie przeznaczone do karmienia i przewijania niemowląt. Takie miejsce powinno też zostać wydzielone na wszystkich stacjach benzynowych o rozmiarach przekraczających sto metrów kwadratowych.

Wprowadzone w 2018 roku zmiany porządkują więc pewne kwestie, ułatwiają zagospodarowanie niewielkiej działki oraz wprowadzają udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Kolejnych zmian możemy prawdopodobnie spodziewać się wraz z początkiem roku 2019.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. Kasperskyfot. bongkarn
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Serwisy specjalne: