Prawo autorskie: pośpieszne prace bez konsultacji

05-08-2008, 13:30

Partia Piratów skrytykowała działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) w sprawie nowelizacji unijnej dyrektywy dotyczącej prawa autorskiego. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały krótko i wszystko urządzono tak, aby analiza nowelizacji nie była możliwa.

Jak podaje na swojej stronie Partia Piratów, konsultacje społeczne w sprawie dyrektywy UE nr. 2006/116/EC zostały ogłoszone przez MKiDN na tylko 5 dni (w tym weekend) w środku sezonu urlopowego. Co więcej, strona WWW na której znajduje się nowelizacja jest nie aktywna od prawie 2 dni, a więc trudno się nowelizacji przyjrzeć.

Nowelizacja o której mowy przewiduje m. in. wydłużenie okresu ochrony nagrań z 50 do 95 lat. Dzięki temu wykonawcy mają mieć możliwość uzyskiwania dochodów z nagrań gdy np. przekraczają 70 rok życia, a nagranie powstało gdy mieli lat kilkanaście.

Partia Piratów uważa jednak, że wcale nie chodzi o ochrone artystów. Proponowany czas obowiązywania przepisów (95 lat), przy uwzględnieniu niewielkiej liczby muzyków tworzących w bardzo młodym wieku nieco przekracza przeciętny czas życia człowieka. Tak naprawdę więc – według Partii Piratów – na nowelizacji nie skorzystają artyści, ale organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (ZAiKS, ZPAV itp.).

Na stronach Partii Piratów czytamy:

Do tej pory konsument musiał czekać 50 lat aby legalnie skopiować takie dzieła (np. od znajomego który posiada jedną z unikalnych kopii). Wprowadzenie 95 letniego czasu ochrony, spowoduje że nikt nie będzie tych utworów pamiętał - nie wspominając juz o zainteresowaniu ich nabyciem (...)Dyrektywa ma na celu ograniczenie dostępu społeczeństwa do dóbr kultury (...) nowelizacja ta jest tak skonstruowana, że nie poprawia sytuacji finansowej artystów a jedynie zwiększa ograniczenia dla społeczeństwa.

Sonda
Czy konieczne jest wydłużenie okresu ochrony nagrań prawami autorskimi?
  • Tak
  • Tak, ale tylko do końca życia wykonawcy, a nie na określoną liczbę lat
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Partia Piratów kontaktowała się już w tej sprawie z MKiDN. Efekty okazały się bardzo ciekawe. Przedstawiciel Ministerstwa w liście do Partii stwierdził, że...

...również Ministerstwo zostało zaskoczone zaistniałą inicjatywą. Pierwotny termin na przygotowanie stanowiska rządu został przez UKIE w piśmie otrzymanym 31 lipca wyznaczony na 7 sierpnia. Udało się nam go przedłużyć do 11 sierpnia, jednak w dalszym ciągu jest to okres zbyt krótki aby przeprowadzić prawidłowe konsultacje.

Przedstawiciel Ministerstwa dodał, że dokument ma trafić do Parlamentu Europejskiego już 12 sierpnia. Ministerstwo ma starać się o wyjaśnienia dlaczego nie poinformowano o tym wcześniej. "Zwykle nawet w sposób nieoficjalny jesteśmy uprzedzani o inicjatywach mających tak istotne znaczenie" - pisał pracownik MKiDN. Resort ma się jeszcze starać o przedłużenie terminu przyjęcia dokumentu na najbliższej grupie roboczej dotyczącej prawa autorskiego na początku września.


Źródło: Partia Piratów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy