Prawnicy poszukiwani w internecie

14-07-2009, 12:31

Wzrasta zapotrzebowanie na radców i doradców prawnych, specjalistów ds. roszczeń, aplikantów oraz pracowników biur pomocy prawnej – wynika z analizy ofert zamieszczonych na stronach internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Propozycje dla radców prawnych, prawników i aplikantów stanowią ponad 50% wszystkich ofert pracy w dziale "Prawo" serwisu infoPraca.pl. Najczęściej poszukiwani są prawnicy z doświadczeniem, mniej jest ofert dla aplikantów i stażystów. Najwięcej ofert opublikowali pracodawcy z Warszawy i województwa mazowieckiego oraz z Dolnego Śląska i Małopolski.

Serwis infoPraca.pl zaobserwował też w ostatnich miesiącach wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. roszczeń, którzy m.in. pomagają uzyskiwać odszkodowanie od firm ubezpieczeniowych. Rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów ds. windykacji.

Według badań przeprowadzonych przez Wolters Kluwer Polska, prawnicy rzadziej świadczą usługi na rzecz firm działających na rynku kapitałowym, nowych inwestycji i nieruchomości, zaś z asysty prawniczej coraz częściej korzystają firmy i instytucje w takich dziedzinach, jak pozyskiwanie kapitału, restrukturyzacja i windykacja należności.

- Usługi prawne świadczy w Polsce około 60 tysięcy osób, nie wliczając w to notariuszy i doradców podatkowych. Wśród nich jest ponad 9 tysięcy adwokatów i ponad 25 tysięcy radców prawnych oraz około 20 tysięcy doradców prawnych, czyli absolwentów studiów prawniczych, którzy zarejestrowali właśnie taką działalność gospodarczą. Obecnie jeden prawnik przypada na nieco ponad 600 osób i z roku na rok usługi prawnicze stają się w Polsce coraz powszechniej dostępne – mówi Katarzyna Caban, Redaktor Naczelna Portalu Prawnik.pl.

W trudnych ekonomicznie czasach rośnie też rola informacji gospodarczej. Ten trend potwierdza aktywność firm trudniących się tzw. wywiadem gospodarczym, które na stronach infoPraca.pl poszukują np. korespondentów sądowych. To praca na umowę zlecenie, polegająca m.in. na codziennym pozyskiwaniu informacji o firmach z Krajowego Rejestru Sądowego. Oferowana jest studentom wyższych uczelni, studiów policealnych, podyplomowych, a nawet studiów doktoranckich. Na takie oferty aplikuje niekiedy nawet do 60 osób.


Źródło: infoPraca.pl
Tematy pokrewne:  

tag prawotag prawnicytag pracatag oferty pracytag infoPraca.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930