Prawidłowe wykonanie i interpretowanie wyników testu szybkości internetu

04-01-2019, 12:18

Jeśli miewamy kłopoty z internetem, jego prędkość drastycznie spada, a korzystanie z sieci staje się coraz trudniejsze, jest to dobry moment na przeprowadzenie testu szybkości internetu. W ramach kontroli działanie to powinno się powtarzać co jakiś czas. Zanim podpisujemy umowę z dostawcą internetu, trzeba dobrze przyjrzeć się ofercie i wszystkim podanym wartościom.

mat partnera

Bardzo często prędkość internetu dochodzi często do 80% tego, co deklaruje dostawca. Zdarzają się jednak sytuacje, że przesył danych jest jeszcze wolniejszy, a nie zawsze jest to wina dostawcy. W wielu sytuacjach to użytkownik ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie prędkości, czasem można poprawić komfort korzystania z internetu na własną rękę.

Jak się przygotować do testu szybkości internetu?

Test szybkości internetu jest narzędziem powszechnie stosowanym, skutecznym i niezwykle pomocnym. Jego uruchomienie ogranicza się do naciśnięcia jednego przycisku i przeanalizowania wyników. Jednak zupełnie nieświadomie możemy zaburzyć poszczególne parametry. Dlatego też, by test był zrobiony prawidłowo, zanim go rozpoczniemy, trzeba przygotować swoje urządzenie.

W pierwszej kolejności musimy powyłączać wszystkie aplikacje. Są takie programy, jak komunikatory czy antywirusy, które znacznie zmniejszają przepustowość łącza. Poza tym czasem nieświadomie pobieramy aplikację, która działa w tle. Być może same jej odinstalowanie wpłynie na lepszą prędkość internetu. Zakładki w przeglądarce też powinny być zamknięte. Jeśli korzystamy z domowego WiFi, odłączamy wszystkie inne urządzenia. One również mają znaczenie dla szybkości. Najlepiej, jeśli istnieje opcja podpięcia się do kabla LAN. Dobrze, żeby w trakcie wykonywania testu nie były rozpoczęte aktualizacje oprogramowania.

Test szybkości internetu

Kiedy mamy pewność, że nic nie będzie zakłócało testu, możemy wejść na którąś z darmowych stron i go uruchomić. Szybkość internetu się zmienia, więc dla pełni obrazu, test najlepiej wykonać kilka razy w odstępie kilkunastu minut. Za każdym razem wartość może być nieco inna. Sam test szybkości internetu trwa kilkanaście sekund. Po jego zakończeniu na ekranie wyświetla się raport. Znajduje się w nim kilka parametrów. Są to szybkość ściągania i wysyłania oraz ping. Szybkość ściągania odzwierciedla wydajność, czyli prędkość, z jaką wyświetlamy strony i pobieramy pliki. Wysyłanie dotyczy przesyłania danych z naszego urządzenia na serwery. Natomiast ping pokazuje opóźnienie między tym, kiedy wysyłamy zapytanie, a tym, kiedy dostaniemy odpowiedź.

Wartości optymalne

W zależności od tego, jakie są nasze potrzeby, inne wartości będą uważane za optymalne. Do przeglądania stron, czy słuchania radia internetowego, wystarczające jest pobieranie i wysyłanie, gdzie wartość oscyluje w okolicy 512 kb/s. Jeśli lubimy oglądać filmy i grać w część gier, optymalne pobieranie i wysyłanie jest na poziomie 2 Mb/s. Jeśli wartość osiąga 6 Mb/s, możemy oglądać filmy w wysokiej jakości, grać i korzystać z chmury. Przy 10 Mb/s z tego samego łącza może korzystać kilka osób, pobieranie plików o dużej objętości trwa bardzo krótko.

Sprawdź również: https://panwybierak.pl/test-szybkosci-lacza-internetowego


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: