Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Niby w XXI wieku, gdy wszystkie dobra cywilizacji są już tak łatwo dostępne, prąd również powinien być traktowany jako produkt na tyle powszechny, że przepłacanie za niego powinno być uznane za przejaw chciwości jego sprzedawców. Prawda jednak jest taka, że jak widać po kwotach na comiesięcznych billingach za energię elektryczną, niektórzy sprzedawcy energii nadal zachowują się tak, jak gdyby prąd był czymś niezwykłym. Szczególnie odczuwają to właściciele firm, w których przypadku spore zużycie prądu jest zjawiskiem niemalże codziennym. Co zrobić, by nie przepłacać za prąd?

Koniec z marnowaniem energii!

Wysokie sumy jakie należy co miesiąc wyasygnować na rachunki związane z pokryciem kosztów energii elektrycznej potrafią wyjątkowo skutecznie odstręczyć wielu potencjalnych biznesmenów. I nawet jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że współczesne urządzenia cyfrowe, czyli laptopy/komputery i wszystkie inne niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa elementy nie zużywają już tak dużo prądu jak kiedyś, to gdy przemnożymy te koszty przez ilość urządzeń okazuje się, że czekają nas spore wydatki. Cóż, o ile obecność tego rodzaju sprzętów jest niezbędna do funkcjonowania firmy, o tyle konieczność opłacenia rachunków za ilość prądu jaką zużywają może wyjątkowo zniechęcić każdego przedsiębiorcę do prowadzenia własnej firmy. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, w przypadku których owe koszty mogą być naprawdę wysokie w stosunku do przychodów, jakie owe firmy generują.

Obniżamy wydatki

Co zrobić, by nasza firma nie wydawała tak dużo na energię elektryczną? Jeżeli zdamy sobie sprawę, że nawet zwyczajne używanie oświetlenia czy włączenie komputera (a zazwyczaj kilku komputerów), podbija wskaźniki zużycia energii, to człowiek zdaje sobie sprawę z tego, iż prąd potrafi być naprawdę cenny. Wiadomo oczywiście, że wyłączanie poszczególnych odbiorników prądu nie wchodzi w grę, przynajmniej w normalnie działającej firmie, dlatego aby rzeczywiście móc obniżyć wydatki na energię, warto przede wszystkim dokładnie sprawdzić stan instalacji elektrycznej. Mogłoby się wydawać, że jest to banał, a jak pokazuje praktyka, w większości nieco starszych budynków są całkiem spore problemy z instalacją elektryczną. Co należy sprawdzić w pierwszej kolejności? Otóż przede wszystkim, zwróćmy koniecznie uwagę na stan obciążenia poszczególnych faz. O ile jednak sami nie posiadamy specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, lepiej skorzystać z pomocy osoby przeszkolonej w tej dziedzinie. Dodatkowo, jeśli ogrzewanie w Twojej firmie opiera się o energię elektryczną, musisz upewnić się, czy gdzieś w instalacji nie ma nieszczelności. Koniecznie trzeba też poprosić o pomoc elektryka w zakresie oceny stanu bezpieczników, ponieważ nawet drobne niesprawności mogą powodować znaczny wzrost zużycia energii elektrycznej. I jeszcze jedno - niby logiczne, lecz wiele osób o tym zapomina. Warto pamiętać o tym, że gdy wychodzimy z biura po zakończonej pracy, należy koniecznie wyciągnąć z gniazdka wtyczki wszystkich urządzeń, które nie będą pracować aż do następnego ranka.  W teorii wielu osobom może się wydawać, że skoro urządzenie jest wyłączone, to nie pobiera prądu. Nic bardziej mylnego! Co prawda zużycie energii w fazie czuwanie nie jest jakoś przesadnie duże, to jednak tworzy zupełnie niepotrzebne koszty.

przycisk

Realne oszczędności

Wszystkie z podanych wyżej metod oszczędzania prądu mają oczywiście sens, z tą jednak uwagą, że realne oszczędności może przynieść nam dopiero zmiana dostawcy energii (tutaj dowiesz się więcej). Tego rodzaju działanie może być szczególnie korzystne dla firm z sektora MSP - jest to nadal nieodkryta metoda na optymalizację kosztów energii. Jak szacuje firma EDF, działająca w branży energetycznej, małe i średnie przedsiębiorstwa zużywają około 20 TWh prądu w ciągu 12 miesięcy. Ten wynik raczej nie dziwi, bowiem sektor MSP to grubo ponad 1 milion odbiorców. Problem jednak w tym, że gdy zdamy sobie sprawę z tego, że nawet 10% firm nie próbowało w żaden sposób obniżyć swoich wydatków na energię! A potem dziwimy się, że kolejne przedsiębiorstwa w Polsce upadają...Mając świadomość tych trendów, zyskujemy całkiem niezłą pozycję negocjacyjną w rozmowach z dostawcami energii. Te firmy mają świadomość faktu, iż muszą możliwie silnie pozyskiwać klientów z sektora MSP, dlatego jeśli Twoje przedsiębiorstwo mieści się w tej definicji, warto rozważyć zmianę dostawcy energii!

Jak to wygląda w praktyce?

Szacuje się, że dzięki zmianie dostawcy energii firma może zaoszczędzić prawie 1000 złotych miesięcznie. Wszystko oczywiście zależy od wyboru nowego dostawcy i proponowanej przez niego taryfy, lecz co tu dużo mówić - jest to gra warta świeczki! Dobrym pomysłem może być zmiana dostawcy na firmę, która produkuje energię, tak jak wspomniane kilka akapitów wyżej EDF. To właśnie ta firma posiada w ofercie specjalne warunki dla przedsiębiorstw z branży MSP. Szybki rzut oka na propozycje - najbliższe dwa lata, firma może płacić stały rachunek za 1 kW energii elektrycznej, i nie mają tu znaczenia żadne podwyżki! Dodatkowo, w ramach jednego ze świadczeń, określanego jako Premium, przed podpisaniem umowy właściwej możesz zdecydować się na 90-dniowy okres testowania propozycji EDF, po którym możesz śmiało zrezygnować z usług firmy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik