Pracownik z autyzmem poszukiwany. Przemysł IT myśli inaczej!

23-05-2013, 13:26

Niemiecka firma SAP chce szkolić i zatrudniać osoby z autyzmem, gdyż mają one cechy przydatne w pracy informatyka.

Jak podaje The Guardian, firma SAP ma zamiar wyszkolić 650 osób z autyzmem do roku 2020. Oznacza to, że ok. 1% ludzi w firmie będą stanowili ludzie z autyzmem.

Projekt już wystartował w Irlandii i Indiach, a ma być rozszerzony na Niemcy, Kanadę i USA. Osoby z autyzmem będą szkolone na testerów oprogramowania, programistów i pracowników zarządzających bazami danych (zob. The Guardian, German IT firm seeks autistic workers).

Co istotne, SAP nie ma zamiaru jedynie wspierać osób z autyzmem. Chce ona raczej wykorzystać ich ogromne zdolności w zakresie dbałości o szczegóły i uważnego analizowania dużych ilości danych. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy w porozumiewaniu się z innymi ludźmi, ale od programisty częściej wymaga się intensywnego zainteresowania kodem, co osoby z autyzmem mogą rozwinąć u siebie w niezwykłym stopniu.

zdjęcie
Zdjęcie pracującego nad projektem z Shutterstock.com

Autyzm nie zawsze tolerowany

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie od dziś znajdują sobie pracę jako programiści. Łagodniejsza forma tego zaburzenia znana jako zespół Aspergera istnieje nawet w kulturze popularnej, jako cecha osób o niezwykłych zdolnościach matematycznych lub technicznych. Twórca BitTorrenta Bram Cohen to przykład znanej osoby, która twierdzi, iż ma zespół Aspergera. Do tego zaburzenia chętnie przyznają się także muzycy i aktorzy.

Nie oznacza to jednak, że osoby z autyzmem mają łatwo. Jeśli człowiek znany przyznaje się do łagodnej formy autyzmu, wszyscy będziemy to tolerować. W przypadku "zwykłego człowieka" przyznanie się do zaburzenia rozwojowego najczęściej utrudnia zdobycie pracy.

Sonda
Byłbyś gotów zatrudnić osobę z autyzmem?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Bywa również tak, że osoby odpowiedzialne za rekrutację odrzucają kandydatury osób z autyzmem, bo w czasie rozmowy kwalifikacyjnej wydają się one nieprzystępne. Często nikt nie patrzy na to, że człowiek nawiązujący płytki kontakt w rozmowie może być po prostu świetny w dziedzinie programowania.

Program firmy SAP ma więc ogromne znaczenie dla osób z autyzmem, których jakość życia w dużej mierze zależy od tego, jak zostaną potraktowane przez innych. SAP nie boi się powiedzieć im: "przyjdźcie do nas, chcemy waszych zdolności". To dużo zmienia.

Czytaj: CodeSpells - gra uczy magicznych zaklęć w języku Java


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31