Pracownicy największą "luką" w firmach

01-08-2009, 08:56

Serwisy społecznościowe i networkingowe zaczynają przysparzać coraz więcej zmartwień administratorom danych w firmach. 63% z nich uważa, że pracownicy firm udostępniają zbyt wiele danych personalnych na wspomnianych stronach. Badanie "Sophos Security Threat Report" pokazuje również powody takich obaw oraz potencjalne zagrożenia wynikające z tej beztroski. Niestety Polska jawi się w czołówce niechlubnych zestawień tego raportu.

Jak wynika z raportu firmy Sophos, 33,4% pracowników badanych firm otrzymało spam poprzez serwis społecznościowy, a 21% padło ofiarą phishingu. Największy niepokój budzi jednak fakt, że odpowiednio 23,6% i 27,9% z nich nie miało pojęcia o tym, że stało się ofiarą oszustwa.

Firmy są mimo wszystko świadome takich niepożądanych działań ze strony swoich pracowników i starają się nimi walczyć. Połowa badanych przedsiębiorstw blokuje dostęp do serwisów społecznościowych całkowicie lub częściowo.

Jednak według ekspertów z Sophos takie działanie ma również swoje wady. Całkowity brak dostępu do ulubionych stron może spowodować, że pracownicy będą starać się obejść zabezpieczenia, co może spowodować jeszcze większe zagrożenie dla firmy, niż na przykład umożliwienie takiego dostępu w ograniczonym zakresie lub czasie, chociażby w porze obiadowej.

Ciekawe badanie na temat zachowania internautów w sieci przeprowadził Wydział Psychologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny - informuje z kolei Ars Technica. Okazało się, że większość z nich klikała w wyskakujące pop-upy bez opamiętania, żeby jak najszybciej się ich pozbyć, nie zwracając uwagi na to, co spowoduje wciśnięcie przycisku. W ten sposób mogli nieświadomie pozwolić na zainfekowanie swojej maszyny szkodliwym oprogramowaniem.

Dodatkowo Messaging Anti-Abuse Working Group, organizacja zajmująca się walką ze wszechobecnym spamem i innymi nadużyciami w sieci, sprawdziła, że prawie jedna trzecia internautów odpowiedziała na spam i - co ciekawe - 12% z nich odpowiedziało, ponieważ było zainteresowanych produktem.

Raport firmy Sophos wskazuje też kraje, na których stronach znajduje się najwięcej złośliwego oprogramowania. W 2009 liderem tego niechlubnego zestawienia jest USA (39,6%), wyprzedzając Chiny (14,7%) i Rosję (6,3%). W pierwszej dziesiątce na pozycji 9. znalazła się Polska. Sophos informuje, że na stronach hostowanych w naszym kraju znajduje się 2,3% wszystkich złośliwych programów.

Znaleźliśmy się również w czołówce drugiego zestawienia Sophos - krajów, z których rozsyłana jest największa ilość spamu. Pierwsze miejsce ponownie przypadło w tym rankingu Stanom Zjednoczonym, odpowiedzialnym za wysyłkę 15,7% całego spamu. Na drugiej pozycji znalazła się Brazylia (10,7%), na trzeciej Chiny (6%), a Polska - na miejscu 8. z 3,4% udziałem w światowej wysyłce spamu.

Mimo powyższych, bądź co bądź zatrważających, informacji około 65% użytkowników sieci podkreśla, że zna się w mniejszym lub większym stopniu na bezpieczeństwie. Eksperci nie są już tego tacy pewni.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930