Praca przy komputerze a zdrowie oczu. Jak zadbać o swój wzrok?

25-09-2017, 12:41

W dzisiejszych czasach coraz bardziej narażamy swój wzrok na pogorszenie. Naszą rzeczywistość zdominowały komputery, telefony, telewizja i inne ekrany, które na dłuższą metę mogą nadwerężać zdrowie oczu. Niestety, praca przy komputerze zdecydowanie zwiększa ryzyko powstawania takich problemów. Aby temu zapobiec, warto regularnie badać swój narząd wzroku i przestrzegać kilku ważnych zasad.

fotolia.com, 171149587 | Autor: Natnan

fotolia.com, 171149587 | Autor: Natnan

Praca przy komputerze nie zawsze jest lekka i przyjemna. Osiem godzin spędzonych przed monitorem może poważnie uszkodzić narząd wzroku. Co więcej, wielu z nas wpatruje się w ekrany również po godzinach pracy – zasiadamy przed telewizorem, tabletem, laptopem, kilkanaście razy dziennie zerkamy na telefon… Wszystko to sprawia, że oczy przez całą dobę wykonują dla nas naprawdę ciężką pracę. Aby ograniczyć zgubny wpływ komputera na nasz wzrok, powinniśmy zadbać o ergonomię swojego miejsca pracy. Według przepisów BHP ekran monitora powinien być pochylony pod kątem 10-20 stopni, a jego odległość od naszej twarzy musi wynosić około 50-70 cm.

Oprócz tego górna krawędź komputera powinna znajdować się niecałe 10 cm poniżej naszej linii wzroku – dzięki temu zmniejszymy napięcie szyi. Inną ważną kwestią jest profilaktyka. Krople mogą przynieść ulgę w chwilach, gdy czujemy, że oczy są wysuszone lub zaczerwienione. Jednak ich działanie jest tylko chwilowe. Poza stosowaniem kropli, warto zdecydować się na pomoc „od wewnątrz”. Odpowiedni suplement diety na oczy może skutecznie przeciwdziałać zmęczeniu wzroku, przynosząc długotrwałą ulgę. Najlepiej, aby w jego składzie znajdowały się naturalne składniki, takie jak luteina, borówka i witaminy.

Zadbaj o odpowiednie światło i nawilżenie powietrza

Poza zmniejszeniem uczucia zmęczenia, tego typu preparaty mają znacznie szersze działanie. Mogą spowalniać proces starzenia się, przeciwdziałają degeneracji siatkówki, zwyrodnieniu plamki żółtej w oku, oraz zapobiegają pogorszeniu ostrości widzenia konturów i kolorów. Poza ergonomią miejsca pracy i profilaktyką warto zadbać również o klimat danego pomieszczenia. W wielu biurach problemem jest zbyt suche powietrze. Wówczas może dochodzić do podrażnienia spojówek oraz wysuszenia skóry. Właśnie dlatego trzeba wciąż nawadniać organizm, wypijając dziennie wymagane ilości wody (około 2 litry na dobę), a także wyposażyć pomieszczenie w specjalne nawilżacze oraz rośliny doniczkowe.

Dobrze jest również co jakiś czas porządnie przewietrzyć biuro oraz wycierać kurz z monitora (może działać podrażniająco na wzrok). Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie pomieszczenia. Według specjalistów nie należy łączyć światła naturalnego ze sztucznym. Jeżeli już potrzebujemy sztucznego oświetlenia, powinno być ono rozproszone (np. lampa na suficie i na biurku), aby nie odbijać się od przedmiotów, na które bezpośrednio pada nasz wzrok. Warto pamiętać również o robieniu przerw w patrzeniu się w monitor – co jakiś czas, przez kilka sekund powinno się skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się kilka metrów dalej.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.