Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pożyczamy więcej i więcej w dodatku przez internet

28-12-2018, 18:58

Internetowe pożyczki pojawiły się na polskim rynku po roku 2010. Giganci pożyczkowi niemalże od razu zainteresowali potencjalnych klientów możliwością otrzymania finansowania, które przy pierwszym podpisaniu umowy nie wiązało się z żadnymi dodatkowymi opłatami. To zagranie okazało się strzałem w dziesiątkę – ich śladami zaczęli podążać praktycznie wszyscy pożyczkodawcy specjalizujący się w finansowaniu krótkoterminowym. Obecnie instytucje pozabankowe coraz chętniej wprowadzają wyższe kwoty szybkich pożyczek tego typu.

Kwoty pożyczek oferowane jeszcze klika lat temu przez internet nie były wysokie i zamykały się najczęściej w przedziale trzycyfrowym. W 2016 roku oferta jednej z wiodących firm prezentowanych na portalu Chwilowo.pl wynosiła nie więcej niż 3000 złotych z 12-miesięcznym okresem spłaty. Aktualnie, firma ta umożliwia pożyczenie jednej z najwyższych kwot dostępnych na rynku pożyczkowym, czyli 20 000 złotych przy spłacie nawet w 60 ratach. Inna firma choć zaledwie dwa lata temu nie posiadała w swojej ofercie żadnych pożyczek na raty, dziś pozwala na zaciągnięcie pożyczki rzędu 15 000 złotych na 48 miesięcy.

Łatwo można więc zauważyć, że w ciągu 24 miesięcy - czyli w czasie krótszym, niż niejednokrotnie wynosi okres spłaty pożyczki pozabankowej - kwoty wzrosły nawet kilkukrotnie. Oczywiście oferta pożyczek na 30 dni nie odnotowała aż takiej podwyżki, ale dostępne kwoty niemal się podwoiły. Z czym związany był ten urodzaj pożyczkowy?

Koszt codziennych wydatków

Badanie „Portfel statystycznego Polaka” wykazało natomiast, iż w ciągu trzech ostatnich lat koszty życia wynikające z utrzymania gospodarstwa domowego (prąd, telefon, woda, Internet, czynsz, energia cieplna) wzrosły aż o 61% – z 976 do 1572 złotych.

Również według raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Wartość przykładowego koszyka zakupowego, która w 2010 roku wynosiła około 173 złote, w 2017 roku wzrosła do 205 zł.

Rosnące koszty życia powodują, że Polacy chętniej sięgają po pożyczki, a do tego coraz częściej na wyższe kwoty, niż jeszcze przed kilkoma laty.

Nie tylko koszty życia

Obecnie średnie wynagrodzenie brutto wynosi 4 588 złotych, zaś w 2006 roku było to tylko 2 409 złotych. Wzrost płac stwarza możliwość zaciągania i spłacania większych kwot pożyczek i nie zawsze wynika to bezpośrednio z rosnących kosztów życia. Pomimo negatywnych prognoz dotyczących inflacji na przyszłe lata, pożyczkę pozabankową częściej zaciągamy na sfinansowanie tak zwanych dóbr niepodstawowych - na przykład elektroniki, sprzętu RTV i AGD, ale także na remont mieszkania czy zagraniczne wakacje. Dlatego potrzebne są nam większe kwoty.

Autor: Artur Więckowski, ekspert porównywarki pożyczek online Chwilowo.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR