Poznajemy systemy kontroli dostępu

08-03-2016, 16:23

W dobie XXI wieku, kiedy to przy przepływie informacji stawia się coraz większą wagę do ich tajności, nie dziwi szczególnie to, że wielką popularnością cieszą się dziś systemy kontroli dostępu, które zresztą mają dziś bardzo szerokie zastosowanie.

Dziś służą one między innymi zabezpieczeniu określonych pomieszczeń przed wstępem do nich osób, które nie są do tego uprawnione. Dziś takie systemy kontroli dostępu służą podmiotom z sektora prywatnego i państwowego z obiektami rządowymi, jednostkami budżetowymi, zakładami produkcyjnymi i przemysłowymi, bankami, budynkami biurowymi, obiektami handlowymi, szpitalami czy hotelami w roli głównej. Dla wielu systemy takie to jednak w dalszym ciągu dość spora zagadka. Dlatego też warto jest się nad nimi nieco niżej pochylić i przybliżyć działanie takich systemów kontroli dostępu.

Indywidualna identyfikacja

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, systemy kontroli dostępu służą zabezpieczeniu dostępu do odpowiednich pomieszczeń, co bez wątpienia jest największą korzyścią takich systemów. Wszystko dzięki możliwości indywidualnej identyfikacji podmiotów, które mają wstęp do zabezpieczanego obiektu. Sposób takiej identyfikacji może być już natomiast bardzo różny. Najczęściej wykorzystuje się tu zamki elektryczne czy też karty zbliżeniowe, choć oczywiście możliwe jest znacznie bardziej skomplikowane zabezpieczenie, wykorzystujące do identyfikacji podmiotu na przykład na linie papilarne czy skan siatkówki bądź tęczówki oka.

Mimo iż wielu być może nie zdaje sobie z tego sprawy, to warto w tym miejscu podkreślić, że takie systemy służą nie tylko ochronie interesów danej instytucji poprzez zabezpieczenie jej dokumentów czy dostępu do miejsc, gdzie wstęp jest wzbroniony, ale są także pomocne w sytuacjach awaryjnych, kiedy niezbędna jest szybka ewakuacja personelu. Dzięki nim służby bezpieczeństwa są w stanie określić, ile osób przebywało w danej strefie i skoordynować szybką ich ewakuację.

Jak działa system kontroli dostępu?

Warto chwilę poświęcić także samemu działaniu takich systemów, które rzecz jasna są systemami dość skomplikowanymi. Bezsprzecznie najważniejsza jest tu współpraca pomiędzy urządzeniami zabezpieczającymi a identyfikatorami osobistymi, którymi jak wcześniej pisaliśmy zazwyczaj są karty zbliżeniowe. Jeśli identyfikacja odbywa się właśnie przy pomocy takich kart, to co istotne niczym nie grozi ich kradzież czy zgubienie. Dzieje się tak dlatego, że na kartach służących identyfikacji, nie znajdują się żadne prywatne informacje na temat jej właściciela.

Pieczę nad takimi systemami trzyma ich serce - komputer. Nadzoruje on pracę pomiędzy czytnikami kart a sterownikami. To właśnie te dwa elementy, a więc komputer i sterowniki są dwoma podstawowymi komponentami systemu kontroli dostępu. Poza nimi wymienić należy jeszcze elektryczny zamek w danych drzwiach, specjalne oprogramowanie czy oczywiście same karty zbliżeniowe. Co ważne uprawnienia dotyczące określonych użytkowników są tutaj nadawane indywidualnie, a więc system taki bez problemu można dostosować do struktury działania firmy czy też samych pracowników i pełnionych przez nich funkcji.

Nie da się więc ukryć, że takie systemy są dziś niezwykle przydatne i z pewnością w najbliższej przyszłości instytucje państwowe i pomioty z sektora prywatnego nie będą z nich zrezygnować. Jako iż wyraźnie widać, że coraz większą wagę przykłada się dziś do szeroko rozumianego bezpieczeństwa, takie nowoczesne instalacje najprawdopodobniej będą zyskiwać na uznaniu. Tym bardziej że ciągle pracuje się nad coraz doskonalszymi metodami zabezpieczeń.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: