Powstaną kolejne e-sądy

08-02-2011, 12:03

Rozszerzenie działalności e-sądów zapowiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w czasie spotkania w Business Centre Club dotyczącego prawnych i instytucjonalnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Szczegóły poznamy prawdopodobnie w połowie roku.

E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze zostało już nazwane "sukcesem, który przerósł oczekiwania". W trakcie pierwszego roku działania e-sądu wpłynęło do niego prawie 700 tysięcy spraw (dokładnie 686.973 – dane z 30 grudnia 2010 r.). Z tego 635.751 spraw już załatwiono, w tym 613.153 przez wydanie nakazów zapłaty.

W e-sądzie powodowie przy wniesieniu pozwu opłacają tylko 1/4 opłaty zamiast całej i nie muszą oczekiwać na zwrot przez sąd 1/4 opłaty w razie zakończenia sprawy przez wydanie prawomocnego nakazu zapłaty. Ponadto powodowie nie muszą uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, bowiem nie składają w e-sądzie dokumentu pełnomocnictwa, a jedynie powołują się na jego udzielenie. Znacznie niższe są także koszty przygotowania i wysłania pozwów, ponieważ powodowie nie muszą ponosić opłat pocztowych, nie zużywają papieru i drukarek.

>>> Czytaj: Resort sprawiedliwości założy pseudokibicom elektroniczny kaganiec

Wczoraj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział dalsze rozszerzanie działalności e-sądu. Miało to miejsce na spotkaniu zorganizowanym przez Business Centre Club.

- Niewątpliwy sukces e-sądu, do którego w 2010 r. wpłynęło prawie 700 tys. spraw, a w styczniu tego roku kolejne ponad 90 tys. spraw skłania nas do rozszerzenia działalności e-sądów – zapowiedział Krzysztof Kwiatkowski. - W związku z tym przygotowaliśmy projekt rozszerzający postępowanie na nadawanie elektronicznej klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym. Pozwoli to na objęcie takim postępowaniem kolejnych 700 tys. spraw rocznie. Wedle planu kolejne e-sądy powstać miałyby w miastach, gdzie działają ośrodki migracji danych. Nie wszystkich. W których miastach powstaną kolejne e-sądy, będzie wiadomo pod koniec drugiego kwartału tego roku. Zadecydują o tym wyniki ośrodków migracji.

Na spotkaniu przypomniano też o innych ważnych inicjatywach.

- W Sejmie toczą się prace nad przygotowaną w resorcie zmianą Kodeksu spółek handlowych oraz innych ustaw wprowadzającą tzw. spółkę S24 – przypomniał Krzysztof Kwiatkowski. -  Projekt ten przewiduje możliwość elektronicznego zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku o wpis.

Ponadto uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że - obok zmian legislacyjnych i doprecyzowania istniejących przepisów - warunkiem niezbędnym naprawy relacji pomiędzy przedsiębiorcami a wymiarem sprawiedliwości jest edukacja sędziów i prokuratorów w zakresie obrotu gospodarczego oraz większa odpowiedzialność za decyzje.

Zrobię wszystko, aby te cele, a więc wzrost wiedzy ekonomicznej, zrozumienie aspektów działalności gospodarczej i racjonalne działania prokuratorów i sędziów w odniesieniu do przedsiębiorców zostały osiągnięte – zapowiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. – Mamy zapewnienie ze strony BCC o pomocy w zakresie szkoleń i edukacji prokuratorów w kwestiach dotyczących obrotu gospodarczego. Muszą oni rozumieć mechanizmy współczesnej gospodarki rynkowej, aby odróżniać standardowe procesy wpisane w działalność gospodarczą od procederów przestępczych – dodał.

Zarówno prokurator generalny, jak i minister sprawiedliwości poparli zmiany w przepisach zaproponowane przez Naczelną Radę Adwokacką, które zostały wypracowane w porozumieniu ze środowiskiem przedsiębiorców. Chodzi o zmianę przepisów Kodeksu spółek handlowych i kilku innych ustaw, dotyczących karania przedsiębiorców za niegospodarność i działanie na szkodę spółki. Mają one zastąpić przestarzałe regulacje, przejęte z kodeksu handlowego z 1934 r.

Proponowana przez NRA zmiana dotyczy przede wszystkim artykułu 585 ustawy z 15 września 2000 r. o Kodeksie spółek handlowych. Jeżeli udałoby się ją wprowadzić, organy państwa nie mogłyby ścigać domniemanych przestępców z własnej inicjatywy, a jedynie na wniosek pokrzywdzonej spółki, jej wspólnika lub niezaspokojonego wierzyciela.

W dyskusji w BCC uczestniczyli m.in.: Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, prokurator generalny Andrzej Seremet, prezes BCC Marek Goliszewski, prezes KIG Andrzej Arendarski, prezes PRB Zbigniew Niemczycki, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara, Sędzia Jerzy Stępień, profesor Stanisław Sołtysiński, Janusz Steinhoff.

>>> Czytaj: e-Usługi: Dodatkowa ochrona wyszukiwarek i e-klientów


Źródło: MS, BCC
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31